Ogłoszenia duszpasterskie 24.12.2023

Posted by: KsSzymon
 1. Dziś IV Niedziela Adwentu. Witamy i pozdrawiamy Parafian, Przyjaciół i Gości
  w Bazylice Katedralnej. Przypominamy, że dziś Msze święte odprawimy przed południem jak w każdą niedzielę. Nie będzie natomiast Mszy świętej o godz. 18.00 !! Pamiętajmy też, że w Wigilię zalecana jest wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W swoich modlitwach polecajmy dziś Księdza Biskupa Seniora Andrzeja Suskiego
  w dniu jego urodzin.  
 2. Pięknym akcentem naszego oczekiwania na przyjście Zbawiciela będzie wieczorna wieczerza wigilijna, dzielenie się opłatkiem i śpiewanie kolęd. Niech będzie to uroczystość religijna przeżywana w duchu pięknej, polskiej tradycji. Niech nie zabraknie w naszych domach pobłogosławionego wcześniej wigilijnego opłatka i płonącej świecy „Caritas”. Świeca Caritas na przestrzeni lat stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wigilii w Polsce. To nie tylko płomień na stole wigilijnym, ale przede wszystkim realna materialna pomoc dla dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia.  Trudno zatem wyobrazić sobie świąteczny stół bez płomienia miłosierdzia.  Świece są jeszcze dostępne i można je nabyć w naszym kiosku, do czego serdecznie zachęcamy.

Dziś o godz. 22.00, z myślą o rodzinach z dziećmi i osobach starszych, sprawować będziemy Mszę św. wigilijną.

Przed północą zabrzmi dzwon Tuba Dei oraz nastąpi liturgiczne pożegnanie Adwentu.

O północy na rozpoczęcie obchodów Bożego Narodzenia zostanie odprawiona Pasterka, której przewodniczyć będzie Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel.

Jutro uroczystość Bożego Narodzenia, a we wtorek święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. W obydwa dni świąteczne Msze święte odprawiać będziemy w porządku niedzielnym.

 • Kolekta wtorkowego święta przeznaczona jest na potrzeby naszej Bazyliki Katedralnej. Natomiast wszystkie ofiary złożone przy adoracji Żłóbka przeznaczone są na potrzeby misyjne.
 • W sobotę na Mszy świętej porannej modlimy się w intencji ofiarodawców i ich rodzin,
  a wieczorem o godz. 17.45 czytać będziemy nazwiska zmarłych polecanych
  w wypominkach rocznych, a następnie odprawimy Mszę św. w ich intencji.
 • W sobotę po Mszy świętej porannej w Piwnicy pod Świętymi Janami odbędzie się spotkanie opłatkowe dla członków Żywego Różańca i Klubu Seniora.
 • W kalendarzu liturgicznym obchodzić będziemy:
 • w środę uroczystość współpatrona naszej Bazyliki, św. Jana Apostoła i Ewangelisty, tego dnia tradycyjnie poświęcimy tzw. „wino św. Jana”;
 • w czwartek święto Śśw. Młodzianków, męczenników;
 • W przyszłą niedzielę święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Z tej racji podczas każdej Mszy św.  nastąpi uroczyste odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Tego dnia organizowana jest zbiórka do puszek przeznaczona na Fundusz Ochrony Życia. Jest to ostania niedziela miesiąca, dlatego Msza święta o godz. 12.30 odprawiona będzie w języku łacińskim. Przyszła niedziela to także ostatni dzień roku kalendarzowego. Na godz. 17.30 zapraszamy na nabożeństwo dziękczynno – błagalne za mijający rok.
 • Przy wyjściu z kościoła na skrzyni wyłożone zostały foldery z planem nabożeństw w okresie Bożego Narodzenia oraz z planem kolęd (wizyt duszpasterskich). Zachęcamy do zabrania ze sobą folderu.  
 • Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Tygodnik „Niedziela” dostępny przed kościołem i w zakrystii.
 • W tym tygodniu pożegnaliśmy śp. Jadwigę Halinę Bendryn, l. 90. Polećmy zmarłą Miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu a nasz Panie
 • Wszystkim naszym Parafianom oraz Gościom życzymy dobrej niedzieli oraz pięknego przeżycia świąt Narodzenia Pańskiego. Nie zapominamy o tych, którzy obchodzą swoje osobiste uroczystości. Zapewniamy o naszej pamięci, życzliwości i modlitwie. Szczęść Boże!