II RODZINNY WIECZÓR KOLĘD

 
 

listopad 2004 r.

 
 

          Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające przy parafii katedralnej śś. Janów w Toruniu zaprasza wszystkie rodziny z Torunia i całej diecezji toruńskiej na wspólne spotkanie kolędowe w Niedziele Świetej Rodziny, która przypada w tym roku w II dzień świąt Bożego Narodzenia 26 grudnia o godz. 16.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.
          Pierwsze spotkanie rodzin Torunia połączone z wspólnym śpiewaniem kolęd, konkursami rodzinnymi, które animował zespół "Claritas" i Schola Katedralna "Portamus Gaudium" pod dyr. Agnieszki Brzezińskiej, miało miejsce w ubiegłym roku w sali im. Jana Pawla II przy kościele św. Michała Archanioła w Toruniu. Wśród wielu wrażeń, jakimi dzieliły się rodziny po spotkaniu, było także pragnienie, by każdego roku gromadzić się w tym ważnym dla rodzin dniu dla przezywania tak wielkiej przecież radości z narodzenia Zbawiciela przez śpiewanie kolęd. To przecież równie ważny element pomagający rodzinom zachować własną tożsamość, integrować się i przypominać przez refleksje nad tym, co się śpiewa, o ważnych prawdach naszej wiary.
          Podobnie tym razem - korzystając z muzycznej opieki zespołu wokalno instrumentalnego "Claritas", który poprowadzi nasze wspólne śpiewanie w tym roku - pragniemy przeżyc popołudnie w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w duchu radości i otwartości na dary Nowonarodzonego Zbawciela. Organizatorzy przygotowali śpiewniki, tak by można było zaśpiewac nie tylko kilka pierwszych zwrotek, ale przede wszystkim te, które zwykle z rożnych powodów się nie śpiewa i są mniej nam znane. Będzie również czas na zaprezentowanie przez rodziny kolęd, które stanowią niejako "własną tradycję rodzinną", które się chętnie i z upodobaniem śpiewa przy wspólnych spotkaniach w gronie najbliższych. Przewidziano dla wszystkich uczestniczących w tym konkursie upominki i nagrody dla zwyciezców.
          

ZAPRASZAMY WIĘC NA WSPÓLNE SPOTKANIE!

CZEKAMY NA CIEBIE i WSZYSTKICH TWOICH BLISKICH w:

NIEDZIELĘ ŚWIĘTEJ RODZINY
26 GRUDNIA 2004 ROKU
godz. 16.00

SALA MIESZCZANSKA
RATUSZA STAROMIEJSKIEGO w TORUNIU

 
  Ks. Piotr Roszak  
 
 
 

relacja - styczeń 2005 r.

 
 
 

Foto

 
 


        Już po raz drugi rodziny z naszego miasta zgromadziły się w Niedzielę Świętej Rodziny, by dzieląc się radością z narodzenia Zbawiciela wspólnie chwalić Go śpiewem kolęd. Pieczołowicie strzeżone przez tradycje rodzinne, wykonywane w gronie najbliższych nie tylko otwierają serca na tajemnice Słowa, które stało się Ciałem, rozpalają miłość ku Jezusowi i ukazują ważność Betlejemskiej nocy "dla nas ludzi i dla naszego zbawienia", ale również scalają rodziny, prowadząc je przez swe bogate przesłanie do tej wyjątkowej, świętej rodziny. Kolędowanie staje się więc ważnym wyznaniem naszej wiary w Bożą Dziecinę, która przychodząc na świat chciała dzielić "nasze trudy i znoje".

        Tegoroczny drugi już Rodzinny Wieczór Kolęd, przygotowany przez parafię katedralną Świętych Janów w Toruniu, zgromadził w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego kilkadziesiąt rodzin z całego miasta. Wśród gości, którzy zaszczycili swą obecnością kolędujące rodziny, był ks. bp Andrzej Suski, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski i Grzegorz Grabowski, dyrektor Wydziału Kultury UM w Toruniu. Podobnie jak przed rokiem nasze rodzinne śpiewanie prowadził zespół wokalno-instrumentalny "Claritas", który korzystając ze swego bogatego, bo prawie już 15-letniego doświadczenia doskonale potrafił zaprosić i włączyć do wspólnego śpiewania wszystkich zebranych w sercu naszego miasta, w Ratuszu. Otwierając wieczór kolęd, ks. bp Andrzej przypomniał znaczenie i wkład kolęd do skarbca nie tylko polskiej religijności, ale również szeroko rozumianej kultury, która nie boi się mówić o godności człowieka, którą rozświetla tajemnica Wcielenia. Z kolei Prezydent Miasta, dziękując organizatorom za stworzenie już po raz kolejny wspaniałego klimatu tego "toruńskiego kolędowania", wyraził nadzieję, że to spotkanie w czasie świątecznym będzie dla rodzin doświadczeniem jedności, które zaowocuje przemianą na lepsze naszej codzienności.

        Ratusz Staromiejski stał się w to świąteczne popołudnie areną nie tyle koncertu, co wspólnego śpiewania i to nie tylko kilku pierwszych zwrotek naszych kolęd, ale dzięki przygotowanemu śpiewnikowi i "dyrygenturze" zespołu "Claritas", wykonanie kolęd - dzielone to na chóry męskie i żeńskie, to na znajdujących się po prawej i lewej stronie - nabrało klimatu rodzinnego, w którym każdy ma swe ważne miejsce i zadanie do spełnienia. Śpiewano kolędy znane, które często słyszymy w naszych kościołach i te, które rzadko wykonujemy podczas liturgii czy domowych spotkań, a także kompozycje własne "Claritasu", które również powoli wchodzą do kanonu Rodzinnego Wieczoru Kolęd. Nie zabrakło kolęd o radosnym i wesołym rytmie, przy którym rodziny tańczyły i klaskały oraz cechujących się poważnym, medytacyjnym nastrojem, jak choćby "Mizerna cicha", która zabrzmiała w murach toruńskiego Ratusza w akompaniamencie akordeonu.

        Jak co roku rodziny miały okazję do zaprezentowania kolęd i pastorałek, które ze szczególnym upodobaniem śpiewa się w gronie najbliższych. Chętnych nie zabrakło i wszyscy mogli usłyszeć zarówno wykonanie tradycyjnych kolęd wyśpiewane przez całe rodziny, od dziadków po najmłodsze dzieci, jak również przez młodzież, która doskonale wpisała się w rodzinny klimat tego wieczoru, śpiewając "Jakaś światłość nad Betlejem". Jak postanowił ks. kan. Marek Rumiński, proboszcz katedry, nagrodzeni zostali wszyscy wykonawcy, bo każda z tych prezentacji dowodzi, jak głęboko zwyczaj kolędowania jest zakorzeniony w naszych sercach.         

Blisko dwugodzinne kolędowanie w Ratuszu, przeplatane komentarzami, objawiło żywotność naszej tradycji i było dla rodzin naszego miasta dobrym doświadczeniem wspólnoty. Z pewnością Rodzinny Wieczór Kolęd należy do tych wydarzeń, które uczą i zachęcają do kształtowania swej wiary i zachowania chrześcijańskiej tożsamości. Dzięki temu Niedziela Świętej Rodziny spędzona wśród rodzin albo lepiej w "rodzinie rodzin", pokazuje jej niezastąpioną wartość dla każdego z nas.

        Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie wydatna pomoc wielu ludzi, którzy życzliwie wsparli to dzieło. Słowa wdzięczności należy skierować najpierw do Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, a także proboszcza katedry Świętych Janów ks. kan. Marka Rumińskiego oraz firmom "PZU-Życie" i "Piernikarni toruńskiej" za okazaną pomoc i wsparcie.

Ks. Piotr Roszak

Foto

 
 

Powrót

 
 

© Copyright Marek Gaca 2003-2006. Wszelkie prawa zastrzeżone. 
Uwagi dotyczące działania strony prosimy kierować do
Webmastera
Strony zoptymalizowane dla rozdzielczości 800 x 600

 






























<