SCHOLA KATEDRALNA
"Portamus Gaudium"

(działała przy Katedrze od IX.1999 r. do IX.2007 r.)

 
     
 

           "Portamus Gaudium" - z łać. "niesiemy radość" - pod taką nazwą, do 1 września 2007 roku, działała przy toruńskiej katedrze śś. Janów Schola, która skupiała w swoich szeregach ponad trzydzieścioro dziewcząt, którymi dyrygowała od samego początku jej założycielka, Agnieszka Brzezińska.

Pierwsze lata.

         Schola "Portamus Gaudium" rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 1999 roku. Jej obecność przy toruńskiej katedrze nawiązuje i w pewnej mierze wpisuje się w bogatą tradycję muzyczną świątyni, kontynuując dzieło dawnej "Schola Cantorum", istniejącej od XV wieku.

Schola w nowych szatkach         Rytm życia każdego zespołu muzycznego, zwłaszcza u progu jego aktywności, wyznaczaja próby. Poczas cotygodniowych, blisko dwugodzinnych spotkań, dziewczęta w wieku od 5 do 16 lat, nie tylko poznają nowe pieśni i utwory, odkrywają bogactwo i piękno muzyki kościelnej, ale również doskonalą swoje umiejętności muzyczne i wokalne. Sobotnie przedpoludnie to dla dziewcząt czas radosnego śpiewania, ale również "szkoły liturgicznej". Pod tą nazwą kryją się zajęcia prowadzone przez asystenta kościelnego, które krok za krokiem uczą przeżywać liturgię, rozumieć jej sens oraz język znaków i gestów, którymi się posługuje. Do pogłębiania tej wiedzy obliguje Scholę zaszczytne miano, jakie otrzymuje od Kościoła już od wieków - "służby liturgicznej".

        Tak przygotowane, duchowo i profesjonalnie, dziewczęta ubogacają liturgię Mszy Świętej w każdą niedzielę o godz. 11.00, by swoim śpiewem nieść chrześcijańską radość wszystkim zgromadzonym i ułatwiać właściwe przeżywanie liturgii eucharystycznej.

Repertuar.

        Lata bogatej i twórczej aktywności Scholi nie pozostaly bez śladu. Świadectwem dynamicznego rozwoju grupy jest z pewnością bogaty repertuar, prezentowany przy wielu okazjach podczas lokalnych i ogólnopolskich występów, na który skladają się zarówno tradycyjne polskie pieśni kościelne, znane od pokolen, jak również wspólczesne utwory.

         Wierność tradycji muzycznej Kościoła, Schola wyraża w wymagającym wszechstronnego przygotowania ŚPIEWIE GREGORIAŃSKIM, nie zapominając przy tym o różnorodności stylów i muzycznych aranżacji, dzięki którym uwielbia Pana zawsze w sposób nowy i oryginalny.

         Ukoronowaniem wielu lat pracy Scholi jest nagrana w 2004 roku pierwsza w jej historii plyta "Kochajcie Go jak mnie", na której znalazły się piosenki o różnym charakterze i teologicznym wydźwięku, od żarliwości adwentowego oczekiwania na Mesjasza po opiewające królewskość Chrystusa, najczęściej oklaskiwane przez publiczność i lubiane.

Koncerty.

Schola         Z pewnością ważnym i reprezentatywnym obliczem Scholi Katedralnej są liczne koncerty, które przygotowywała od pierwszych lat swego istnienia wiernym całej diecezji toruńskiej. Wśród wielu własnych inicjatyw warto wspomnieć Koncert Pieśni Pasyjnej "Jak trudno opisać Mękę Twą Panie", który wypełniły pieśni i poezja poświęcona rozważaniu Męki Zbawiciela. Tę niezwykłą, "muzyczną" katechezę po raz pierwszy przedstawiła w 2003 roku w Bazylice Katedralnej w obecności, ks. Bp. Józefa Szamockiego, a później w Chelmnie, Świerczynkach i wielu toruńskich parafiach. Dzięki śpiewom Scholi, klimat kolędowej radości z narodzenia Zbawiciela jest co roku udziałem zebranych w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego podczas "Toruńskich Wieczorów Kolęd", które gromadzą wielu Torunian i gości na czele z wladzami miejskimi. Schola ma również na swoim koncie występ w charakterze gościa Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej w Toruniu, a także na antenie TV Trwam.

         Ten obraz dopełniają liczne występy wśród wspólnot parafialnych diecezji toruńskiej, koncerty kolęd i pastoralek, muzyczne aranżajacje wieczornic poświęconych Janowi Pawlowi II i wielu przedstawień parafialnych.

Życie scholi.

         Swoje umięjętności muzyczne Schola doskonali podczas wakacyjnych wyjazdów na warsztaty muzyczne: w ostatnim czasie poznawała głębię i tradycję śpiewania Liturgii Godzin w Sikorzu k. Plocka (2004), zaś śpiew gregoriański towarzyszył Scholi podczas pobytu w Szczyrku (2006).

         Świadomi ogromu łaski otrzymanej od Stwórcy - talentu, który trzeba, w myśli przypowieści ewangelicznej, nieustannie pomnażać, rozpoczynamy każdą próbę modlitwą do Boga przez pośrednictwo św. Cecylii, patronki śpiewu kościelnego:

 
 

"Modlitwa przed rozpoczęciem próby scholi"

 
 

       Panie, Boże wszechmogący, źródło wszelkiego piekna,
Ty zechciałeś, by człowiek muzyką i śpiewem głosił dzieła Twej miłości.
       Gdy za chwilę będziemy wznosić nasze głosy ku Tobie, prosimy:
wytęż nasz słuch na Twoje Słowo, daj wrażliwość na piękno i harmonię, wzmnocnij nasze głosy i pomóż zrozumieć słowa, które będziemy dziś śpiewać: rozpisane na takty tajemnice Twojej mądrości.
       Pozwól nam ochoczo i z pełnym zaangażowaniem spełniać nasza posługę i tak jak św. Cecylia nie tylko ustami, ale i sercem śpiewać na Twoją cześć.
       Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 
     
 
   
     
 

© Copyright Marek Gaca 2003-2007. Wszelkie prawa zastrzeżone. 
Uwagi dotyczące działania strony prosimy kierować do
Webmastera
Strony zoptymalizowane dla rozdzielczości 800 x 600