Zespół muzyczny "CLARITAS"

strona zespołu

        Grupa "Claritas" - z jęz. łać. "światłość" - rozpoczęła swoją działalność na początku lat 90-tych w Toruniu, już od samego początku aktywnie włączając się w życie kulturalne Grodu Kopernika i nowopowstałej diecezji toruńskiej.

 
 

Początki

        Współpracując z parafią Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu zespół podczas licznych koncertów, kongresów, festynów, spotkań czy wieczorów muzycznych prezentował własne kompozycje związane z szeroko rozumianą muzyką religijną. Już od początku jednym z ważnych celów zespołu było pielęgnowanie i rozpowszechnianie wielkiego skarbca polskiej pieśni kościelnej, przybliżając w ten sposób słuchaczom zarówno ważną w swej wymowie ich treść jak również opracowanie muzyczne, choć te ostatnie często już ubogacane aranżacją własną zespołu. Dlatego na repertuar "Claritasu" składają się zarówno tradycyjne pieśni o wielowiekowej tradycji wykonywane często podczas liturgii, jak również nowe kompozycje samego zespołu i współczesnych autorow.

        W chwili powstawania grupa liczyła sześciu wykonawców, dzisiaj jest pięcioro : Agnieszka Brzezińska, Aleksandra Okoniewicz, Wojciech Chachuła, Karol Wiśniewski i Tomasz Górski.
        Instrumentarium "Claritas" tworzą: organy, gitary, flety, akordeon, saksofon, różnego rodzaju instrumenty perkusyjne np. drumla i oczywiście najwspanialszy "instrument", którym obdarzył nas Stwórca - głos ludzki.

Festiwale

        Rytm i żywotność każdej grupy muzycznej związana jest nie tylko z trasami koncertowymi, ale także z uczestnictwem w festiwalach czy przeglądach piosenki. "Claritas" prezentował swoje utwory m.in. podczas festiwali w Gnieźnie, Tczewie, Toruniu, Kowalewie Pomorskim czy Górznie, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Występował jako gość wieczoru na Diecezjalnych Festiwalach Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej organizowanych przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu.
        Ubogacał swoją muzyką sympozja o kard. Stefanie Wyszyńskim, o św. Jadwidze czy o bł. ks. Stefanie Frelichowskim.
        W roku 2002 grupa "Claritas" została odznaczona przez Ks. Biskupa Andrzeja Suskiego medalem "Zasłużonym dla diecezji toruńskiej".
        Współpracując z Urzędem Miejskim w Toruniu podjął się organizacji koncertu Pieśni Patriotycznej "Bogu i Ojczyźnie", która w maju 2004 roku zgromadziła wielu Torunian i gości w Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego. Wydarzenie o tyle istotne, że być może po raz pierwszy - wprowadziwszy korekty do klasycznego pojęcia "koncertu" - do śpiewania znanych i ważnych dla naszej historii pieśni, zostali zaproszeni wszyscy.

Trasy koncertowe

        Claritas" ze swoją muzyką docierał do wielu miast i miejscowości w Polsce, m.in. koncertując w Gdyni, Gnieźnie, śpiewając razem z Ryszardem Rynkowskim dla publiczności w Grudziądzu , ponadto w Świeciu, Chełmnie, Golubiu-Dobrzyniu, Unisławiu, Jabłonowie Pomorskim, Wąbrzeźnie czy Toruniu.

Publikacje

        W dotychczasowej swej działalności grupa nagrała już sześć płyt: "Kolędy", "Zaufaj Maryi", "Zawierz Zbawcy", "Żyj jak przykazał Bóg", "Opowieść wigilijna".
        W kwietniu 2004 roku zespół wydał płytę zatytułowaną "Warto żyć". Koncerty promujące nowy krążek zainicjowane już w maju tegoż roku w Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu objęły także Polonię w Niemczech (Norymberga, Seminarium Polonijne w "Domu Concordia" w Herdorfie, sanktuarium w Kevelaer) oraz wiele miejscowości w regionie.

        "Claritas" także bardzo aktywnie zajmuje się muzyczną oprawą uroczystości liturgicznych. Współpracuje również z Toruńskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, koncertuje podczas uroczystości miejskich (m.in. spotkanie wigilijne dla Rady Miasta Torunia), systematycznie prezentując swoje utwory podczas licznych recitali (Dwór Artusa w Toruniu).
        Zespół nagrał już kilka teledysków, prezentował swoje utwory na antenie TV3 w Bydgoszczy, w Programie Pierwszym Polskiego Radia, TV Toruń i rozgłośniach regionalnych. W ostatnim czasie koncertował w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, inicjując "Rodzinny Wieczór Kolęd" - imprezę, która na stałe wpisała się w repertuar kulturalny Miasta Torunia.
        W 2005 roku - świętując jubileusz 15-lecia swej działalności - otrzymał podczas okolicznościowego koncertu w Piwnicy pod śś. Janami w Toruniu nagrodę Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.

Zaspół Claritas

(więcej...)                                                                          Napisz do nas ... 
   
 
Powiększ Powiększ Powiększ
Koncert Pieśni Patriotycznej
19.11.2005 r.
Koncert Pieśni Patriotycznej
19.11.2005 r.
Koncert Pieśni Patriotycznej
19.11.2005 r.
Powiększ Powiększ
Koncert Pieśni Patriotycznej
19.11.2005 r.
Błogosławieństwo Benedykta XVI
01.2006 r.
             
 
 

© Copyright Marek Gaca 2003-2004. Wszelkie prawa zastrzeżone. 
Uwagi dotyczące działania strony prosimy kierować do
Webmastera
Strony zoptymalizowane dla rozdzielczości 800 x 600