Ogłoszenia parafialne 11.02.2024

Posted by: KsSzymon
 1. List Księdza Biskupa.
 2. W VI niedzielę zwykłą witamy w Bazylice Katedralnej Parafian, Gości i Przyjaciół. Dziś Kościół obchodzi XXXII Światowy Dzień Chorego. W sposób szczególny witamy i pozdrawiamy wszystkich chorych i tych, którzy się opiekują chorymi. Po Mszy świętej chętni będą mogli przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Udzielany jest on osobom poważnie chorym, cierpiącym, w podeszłym wieku, przed operacją medyczną, osobom, które są świadome, będące w stanie łaski uświęcającej i przyjęły Komunię Świętą.
 3. Ofiary dzisiejszej niedzieli zostaną przeznaczone na cele gospodarcze. Ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać.
 4. W ramach przygotowania do Wielkiego Postu zapraszamy do adoracji Najświętszego Sakramentu. Początek adoracji dziś po Mszy świętej o godz. 12.30, zakończenie przed Mszą świętą o godz. 18.00 W poniedziałek i wtorek adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00 do Mszy świętej wieczornej.
 5. Dzisiaj także rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Zachęcamy do modlitwy w intencji osób pragnących wyzwolenia się z nałogu.
 6. W środę przypada Popielec i rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Msze święte w Katedrze o godz. 8.00, 16.30 i 18.00 pod przewodnictwem Księży Biskupów.
 7. Zgodnie z postanowieniem Przewodniczącego KEP w Środę Popielcową ma zostać przeprowadzona w całej Polsce, po każdej mszy św. zbiórka do puszek na pomoc pogrążonej w wojnie Ukrainie. Zebrane środki za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przeznaczone na wsparcie osób najbardziej potrzebujących – seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz rodzin, które straciły swój dom.
 8. Przypominamy, że w Środę Popielcową wiernych między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz na spożyciu jednego posiłku do syta i dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i młodsze są zobowiązane tego tylko do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
 9. W Wielkim Poście zapraszamy na nabożeństwa pasyjne:
 10. Droga Krzyżowa dla dzieci w każdy piątek o godz. 17.00;
 11. Droga Krzyżowa dla dorosłych i młodzieży po Mszy świętej wieczornej około godz. 18.30;
 12. w najbliższy piątek przypada dzień modlitwy wynagradzającej i pokuty za nadużycia wobec małoletnich. Drogę Krzyżową poprowadzi Ks. Biskup Wiesław Śmigiel;
 13. Gorzkie Żale z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 17.00;
 14. Za udział w nabożeństwach wielkopostnych można uzyskać odpust zupełny.
 15. W czwartek w 15. dzień miesiąca o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy na Mszę świętą za Ojczyznę za wstawiennictwem Niepokalanego Serca Maryi i św. Andrzeja Boboli. Pamiętajmy o modlitwie w intencji naszej Ojczyzny i narodu polskiego.
 16. Zgodnie z treścią listu Księdza Biskupa Wiesława od soboty 17 lutego przez cały tydzień w diecezji toruńskiej gościć będziemy relikwie Błogosławionej Rodziny Ulmów. W naszej Katedrze w sobotę na Mszy świętej o godz. 18.00 nastąpi powitanie relikwii oraz rozpoczęcie peregrynacji w diecezji. Mszy świętej przewodniczyć będzie Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel. Relikwie przybędą z diecezji elbląskiej a po zakończeniu peregrynacji w naszej diecezji, relikwie przejmie diecezja płocka. Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie  naszych parafian oraz wszystkich wiernych pragnących uczcić bł. Rodzinę Ulmów,  szczególnie do wspólnej modlitwy zachęcamy rodziny, małżonków, rodziców z dziećmi, narzeczonych,  seniorów, wspólnoty duszpasterskie. Niech peregrynacja przypomina nam prawdę o powszechnym powołaniu do świętości.
 17. Od przyszłej niedzieli wracają  Msze święte  o godz. 7.30.
 18. Tygodnik „Niedziela” nabyć można przed kościołem lub w zakrystii.
 19. Przekazujemy wszystkim świętującym w najbliższym czasie  urodziny, imieniny i inne rocznice najserdeczniejsze życzenia. Wszystkim życzymy obfitości łask i błogosławionego tygodnia. Dzieciom i młodzieży rozpoczynającym ferie zimowe życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku. Szczęść Boże!