Ogłoszenia duszpasterskie 5 kwietnia 2020

Posted by: KsSzymon
 1. Dziś Niedziela Palmowa, którą rozpoczynamy Wielki Tydzień, doroczny obchód misterium paschalnego Chrystusa. Serdecznie witamy przeżywających Mszę św. w naszej toruńskiej Katedrze i pozdrawiamy łączących się z nami duchowo, zapewniając o naszej modlitwie także w ich intencjach.
  Zapewniamy wszystkich, że pozostajemy do dyspozycji naszych Parafian. W gablocie i na stronie internetowej dostępne są nasze numery telefonów (603-130-626 i 736-671-098).
 1. Zachęcamy do korzystania z udzielonej przez Księdza Biskupa dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i zachęcamy do przeżywania Eucharystii i innych nabożeństw transmitowanych przez radio, telewizję i internet.
  Z naszego kościoła na profilu facebookowym parafii transmitować będziemy niedzielną Mszę św. o godz. 11.00, na profilu diecezji o godz. 17.00 nabożeństwo Gorzkich Żali z kaplicy Sióstr Elżbietanek oraz wszystkie liturgie Triduum Paschalnego.
 1. W związku z zaistniałą sytuacją informujemy, że w naszej wspólnocie parafialnej:
  • do środy Msze św. sprawujemy bez żadnych zmian, ale z udziałem tylko 5 osób (pierwszeństwo do uczestnictwa mają ofiarodawcy intencji mszalnej),
  • do środy codziennie od godz. 17.30 adoracja Najśw. Sakramentu,
  • codziennie podczas adoracji można przystąpić do spowiedzi św.,
  • Biuro Parafialne będzie nieczynne do odwołania. W pilnych sprawach prosimy o kontakt telefoniczny.
 2. W Wielką Środę od godz. 9.00 Ks. Andrzej odwiedzi z posługą sakramentalną chorych i starszych Parafian, którzy o to poprosili. Jeżeli ktoś chciałby dodatkowo PILNIE skorzystać z tej posługi prosimy o telefon pod numer 736-671-098.
 3. W Wielki Czwartek o godz. 10.00 pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wiesława Śmigla z udziałem zaproszonych kapłanów zostanie odprawiona Msza Krzyżma.
 4. W Triduum Paschalne Msze św. będziemy odprawiać bez udziału wiernych, przy zamkniętych drzwiach.
 5. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, której przewodniczyć będzie Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel.
  W tym dniu nie będzie Mszy św. o godz. 8.00!
 1. W Wielki Piątek nie sprawujemy Mszy św. Od godz. 8.00 będzie możliwość indywidualnej adoracji Najśw. Sakramentu (prosimy o przestrzeganie zasady, by w kościele było tylko 5 osób!).
  Liturgia wielkopiątkowa pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wiesława Śmigla rozpocznie się o godz. 18.00. Po niej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu.
 1. Przypominamy, że w Wielki Piątek wiernych między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz na spożyciu jednego posiłku do syta i dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i młodsze (od 14 roku życia) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Wiernych zachęca się do przedłużenia postu także na Wielką Sobotę.
 2. W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 8.00 do 20.00 (prosimy o przestrzeganie zasady, by w kościele było tylko 5 osób!).
 3. W tym roku nie odbędzie się w kościołach ani nigdzie w plenerze tradycyjne błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny. Zapraszamy do tego, by na wzór wieczerzy wigilijnej, podczas śniadania wielkanocnego zostało przeprowadzone w domach błogosławieństwo stołu. Tekst błogosławieństwa zamieszczony jest na naszej stronie internetowej, profilu facebookowym i wyłożony przy wyjściu z kościoła.
 4. Celebrację Wigilii Paschalnej, najważniejszej liturgii roku kościelnego, rozpoczniemy w sobotę o godz. 21.00. Przewodniczył jej będzie Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel.
 5. Informujemy, że od Niedzieli Wielkanocnej aż do odwołania, w sprawowanym kulcie religijnym i uroczystościach pogrzebowych będzie mogło ponownie uczestniczyć do 50 osób (wliczając osoby sprawujące kult). Zachęcamy jednak nadal, by korzystać z dyspensy Biskupa Toruńskiego.
 6. W wielkanocny poranek o godz. 6.00 odprawimy Mszę św. uroczystości Zmartwychwstania (bez procesji rezurekcyjnej!). Od godz. 9.00 Msze św. sprawowane będą według porządku niedzielnego.
 7. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. sprawowane będą tak jak w każdą niedzielę.
 8. W tym tygodniu okazja do spowiedzi św.:
  • w poniedziałek, wtorek i środę od 17.00 do 18.00,
  • w sobotę od 8.30 do 20.00, z przerwą od 12.00 do 14.00,
  • prosimy podczas oczekiwania na spowiedź o zachowanie przepisów państwowych dotyczących ilości osób w kościele. W przypadku, gdy będzie więcej niż 5 osób w świątyni prosimy oczekiwać na spowiedź na placu przykościelnym,
  • przypominamy, że okres wielkanocny trwa do Niedzieli Trójcy Przenajświętszej (przypada w tym roku 7 czerwca) – po ustaniu wszystkich zagrożeń do tego czasu można będzie przystąpić do tzw. Komunii św. wielkanocnej.
 9. W zakrystii, telefonicznie i przez maila można składać intencje Mszy św. na okres po świętach Wielkiej Nocy.
 10. Tygodnik „Niedziela” nabyć można (przed kościołem i) w zakrystii.
 11. Bardzo prosimy o śledzenie na bieżąco naszej strony internetowej i profilu na Facebooku. Tam znaleźć można aktualne informacje dotyczące życia duszpasterskiego naszej parafii.
 12. Pożegnaliśmy w tym tygodniu w naszym kościele śp. Reginę Kleinowską, l. 85. Polecajmy ją Bożemu miłosierdziu. Dobry Jezu, a nasz Panie…
 13. Z pomocą łaski Bożej wejdźmy w przeżycie tego Wielkiego Tygodnia, abyśmyw pełni mogli doświadczyć przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce
  i wolności dzieci Bożych.