Ogłoszenia duszpasterskie 31 maja 2020

Posted by: KsSzymon
 1. Witamy w toruńskiej Bazylice Katedralnej naszych Gości, Przyjaciół i Parafian dziękując za wspólne przeżycie liturgii uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Pamiętamy także o wszystkich łączących się z nami duchowo.
 2. Dziś Mszy św. o godz. 12.30 w intencji życia i rodziny przewodniczył będzie Ksiądz Biskup Józef Szamocki.
 3. W związku z aktualną sytuacją prosimy o wysłuchanie słowa Biskupa Toruńskiego:
  Drodzy Diecezjanie!
  Duchownym, osobom konsekrowanym oraz wiernym świeckim bardzo dziękuję za odpowiedzialną i pełną wiary postawę w czasie epidemii. Był to trudny czas dla nas wszystkich, również w wymiarze duszpasterskim. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy odważnie i roztropnie pomagali innym. Wyrażam wdzięczność wobec służb medycznych, sanitarnych, wolontariuszy i osób zaangażowanych w ochronę życia i zdrowia. Obejmuję modlitwą chorych, a miłosierdziu Bożemu polecam zmarłych.
  Sytuacja epidemiczna w naszym kraju pozwoliła na zniesienie przez władze świeckie limitu uczestników zgromadzeń religijnych w miejscach kultu. Pozwala to na udział w liturgii wszystkim wiernym, którzy przynależą do żywej wspólnoty Kościoła. Dlatego z dniem 6 czerwca br. odwołuję dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych i serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy! Jednocześnie proszę o ostrożność, odpowiedzialność i rozwagę! Przypominam, że osoby chore oraz wszyscy, którzy zauważą u siebie objawy infekcji (np. kaszel, podwyższona temperatura itp.) są zwolnione z obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu i obowiązku zakrywania ust i nosa.
  Dziękuję Bogu, że prowadzi nas przez trudny czas epidemii! Zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach, szczególnie z sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Bardzo proszę o modlitwę w intencji nowych i świętych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego.
 1. Dziś po raz ostatni transmitujemy Mszę św. o godz. 11.00 na naszym parafialnym profilu facebookowym, a od jutra powracamy do normalnego funkcjonowania Biura Parafialnego.
 1. W kalendarzu liturgicznym obchodzić będziemy:
  • w poniedziałek święto NMP Matki Kościoła,
  • w środę wspomnienie św. Karola Lwangi i Towarzyszy,
  • w czwartek święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana,
  • w piątek wspomnienie św. Bonifacego,
  • w sobotę wspomnienie bł. naszej diecezji, Marii Karłowskiej,
  • w przyszłą niedzielę uroczystość Trójcy Świętej.
 2. Zapraszamy do przeżywania dni eucharystycznych czerwca:
  • w pierwszy czwartek adoracja w intencji powołań do służby Bożej o godz. 17.00,
  • w pierwszy piątek adoracja także od godz. 17.00,
  • okazja do spowiedzi św. w czwartek i piątek od godz. 17.00; z racji, że w przyszłą niedzielę kończy się czas spowiedzi i komunii wielkanocnej zachęcamy do skorzystania z tych sakramentów,
  • w pierwszą sobotę rano Msza św. w intencji ofiarodawców naszej wspólnoty i ich rodzin, a wieczorem o godz. 17.00 nabożeństwo lourdzkie z modlitwą różańcową,
  • chorych i starszych Parafian Ks. Andrzej odwiedzi z posługą sakramentalną dopiero w sobotę, 13 czerwca od godz. 9.00.
 3. Zapraszamy jeszcze dziś na nabożeństwo majowe, a od jutra na nabożeństwa czerwcowe, które odprawiamy codziennie o godz. 17.30.
 4. Wczoraj Ksiądz Biskup Ordynariusz wyświęcił ośmiu kapłanów dla naszej diecezji, także Księdza Przemysława Witkowskiego, odbywającego praktykę duszpasterską w naszej parafii. W poniedziałek o godz. 18.00 Ksiądz Neoprezbiter odprawi Mszę św. i udzieli błogosławieństwa prymicyjnego. Niech nasza obecność będzie wyrazem uwielbienia Boga za dar kapłaństwa i wdzięczności za posługę Księdza Przemysława w naszej wspólnocie.
 5. W sobotę o godz. 10.00 w naszej Katedrze Ksiądz Biskup Józef Szamocki udzieli święceń diakonatu czterem akolitom toruńskiego seminarium.
 6. Tygodnik „Niedziela” nabyć można (przed kościołem i) w zakrystii.
 7. Pożegnaliśmy w tym tygodniu w naszej świątyni śp. Teresę Buratyńską, l. 69 i śp. Danutę Żankowską, l. 66. Prośmy dla nich o łaskę nieba. Dobry Jezu, a nasz Panie…
 8. Wszystkim naszym drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy radosnego przeżywania Dnia Pańskiego oraz obfitości łask w nowo rozpoczętym tygodniu. W sposób szczególny pragniemy pamiętać dziś o dzieciach jutro obchodzących swoje doroczne święto. Szczęść Boże!