Ogłoszenia duszpasterskie 22 grudnia 2019

Posted by: KsSzymon
 1. W czwartą niedzielę Adwentu witamy i pozdrawiamy Parafian, Przyjaciół i Gości w Bazylice Katedralnej.
 2. Ostatnie w tym roku Msze św. roratnie odprawimy: dla dzieci jutro o godz. 18.00, dla dorosłych i młodzieży jutro i we wtorek o godz. 6.45.
 3. Wtorek to dzień wigilii świąt Bożego Narodzenia. Pamiętajmy, że tego dnia zalecana jest wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Tego dnia nie będzie Mszy św.
  o godz. 18.00! Nieczynne będzie także Biuro Parafialne. 24 grudnia to także dzień urodzin Księdza Biskupa Seniora Andrzeja Suskiego. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.
 1. Pięknym akcentem naszego radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela będzie wieczorna wieczerza wigilijna, dzielenie się opłatkiem i śpiewanie kolęd. Niech będzie to uroczystość religijna przeżywana w duchu pięknej, polskiej tradycji. Niech nie zabraknie w naszych domach pobłogosławionego wcześniej wigilijnego opłatka i płonącej świecy Caritas, którą nabyć można w kiosku. O godz. 22.00, z myślą o rodzinach z dziećmi i osobach starszych, sprawować będziemy Mszę św. wigilijną. Przed północą zabrzmi dzwon Tuba Dei oraz nastąpi liturgiczne pożegnanie Adwentu. O północy na rozpoczęcie obchodów Bożego Narodzenia zostanie odprawiona Pasterka, której przewodniczyć będzie Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel.
 1. W środę uroczystość Bożego Narodzenia, a w czwartek święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. W obydwa dni świąteczne Msze św. odprawiać będziemy
  w porządku niedzielnym.
 2. Kolekta czwartkowego święta w całej diecezji przeznaczona jest na fundusz biskupi (tzw. catedraticum), czyli na godne sprawowanie kultu Bożego w katedrze.
 3. W kalendarzu liturgicznym obchodzić będziemy:
  • w piątek uroczystość współpatrona naszej Bazyliki, św. Jana Apostoła i Ewangelisty; tego dnia tradycyjnie poświęcimy tzw. „wino św. Jana”,
  • w sobotę święto śś. Młodzianków z Betlejem,
  • w przyszłą niedzielę święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Z tej racji podczas wszystkich Mszy św. nastąpi uroczyste odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Zbiórka do puszek przeznaczona będzie na Fundusz Obrony Życia.
 4. W sobotę o godz. 10.00 zbiórka Liturgicznej Służby Ołtarza.
 5. W sobotę o godz. 17.50 czytać będziemy nazwiska zmarłych polecanych w wypominkach rocznych, a następnie odprawimy Mszę św. w ich intencji.
 6. W przyszłą, ostatnią niedzielę miesiąca, Msza św. o godz. 12.30 zostanie odprawiona w języku łacińskim.
 7. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zaprasza do wspólnego śpiewania kolęd z Księdzem Biskupem i władzami naszego miasta w pięknej Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu na XVII Rodzinnym Wieczorze Kolęd, który odbędzie się w przyszłą niedzielę o godz. 16.00. Śpiew uświetni i poprowadzi zespół Schola Cathedralis Thoruniensis. Wstęp bezpłatny.
 8. Zachęcamy do lektury tygodnika „Niedziela”, który nabyć można przed kościołem i w zakrystii. Świąteczny numer obejmuje dwa tygodnie, w związku z czym wydanie jest zwiększone objętościowo. Zawiera m.in. kalendarz ścienny z kard. Wyszyńskim oraz płytę z kolędami w wykonaniu braci Golców. Koszt to 10 zł.
 9. Rozprowadzamy także „Wiadomości Kościelne”, w których znaleźć można kalendarium minionego roku, artykuły z wieloma zdjęciami oraz plan celebracji  w okresie Bożego Narodzenia i harmonogram kolęd. Składane ofiary przeznaczone są na pokrycie kosztów druku (koszt jednego egzemplarza to 4 zł).
 10. Przypominamy o zaproszeniu Księdza Biskupa Wiesława Śmigla na styczniowy koncert: BETLEJEM W TORUNIU. Bilety do nabycia w Księgarni Diecezjalnej lub na stronie internetowej: www.betlejemwpolsce.pl.
 11. Wszystkim życzymy dobrej niedzieli oraz obfitości łask w rozpoczynającym się tygodniu. Szczęść Boże!