Ogłoszenia duszpasterskie 1 marca 2020

Posted by: KsSzymon
 1. Rozpoczęliśmy czas Wielkiego Postu. Witamy Gości, Przyjaciół i Parafian naszej Bazyliki Katedralnej. Wzbudźmy w sobie wielkie pragnienie owocnego przeżycia tego czasu. Taką okazję dają nam umartwienia, wyrzeczenia i dobre postanowienia.
 2. Zapraszamy na nabożeństwa pasyjne:
  • Droga Krzyżowa w każdy piątek: o godz. 17.15 dla dzieci, a po Mszy Św. wieczornej, ok. godz. 18.30, dla dorosłych i młodzieży,
  • Gorzkie Żale z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 17.00,
  • za udział w nabożeństwach wielkopostnych można uzyskać odpust zupełny.
 3. Wraz ze Środą Popielcową rozpoczął się czas Komunii św. wielkanocnej, który potrwa aż do Niedzieli Zesłania Ducha Św. Przypominamy o przykazaniach kościelnych mówiących o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pokuty i przyjęcia Komunii św. w okresie wielkanocnym. Karteczki do spowiedzi wielkanocnej można będzie od przyszłej niedzieli odbierać w zakrystii i biurze parafialnym.
 4. W kalendarzu liturgicznym obchodzić będziemy w środę święto św. Kazimierza Królewicza.
 5. Przyszła, druga niedziela miesiąca, to okazja do wparcia inicjatyw gospodarczych i remontowych naszej parafii. Już dziś składamy serdeczne Bóg zapałać za wszystkie ofiary złożone na kolektę.
 6. Przyszła, druga niedziela Wielkiego Postu, to tzw. niedziela Ad gentes. Będziemy modlić się w intencjach misyjnych. Ofiary, które zbierane będą do puszek przy wyjściu z kościoła przeznaczone zostaną na misyjne dzieła Kościoła.
 7. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne marca:
  • w pierwszy czwartek adoracja Najśw. Sakramentu z modlitwą o powołania prowadzona przez kleryków naszego seminarium od godz. 17.00,
  • w pierwszy piątek nie będzie godzinnej adoracji (z racji Drogi Krzyżowej dla dzieci), a Koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 17.45,
  • w pierwszą sobotę Godzinki ku czci NMP o godz. 7.40,
  • okazja do spowiedzi św. w czwartek i piątek od godz. 17.00,
  • odwiedziny chorych z posługą sakramentalną w sobotę od godz. 9.00.
 8. W sobotę o godz. 8.00 odprawiamy Mszę św. w intencji ofiarodawców i ich rodzin.  Na godz. 17.00 zapraszamy na nabożeństwo ku czci Matki Bożej z Lourdes z Diecezjalnym Zawierzeniem Kobiet Diecezji Toruńskiej. Po nabożeństwie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wiesława Śmigla w intencji kobiet naszej diecezji.
 9. W związku z nabożeństwem lourdzkim przed kościołem zbieramy do puszek ofiary na kwiaty, którymi przyozdobiona zostanie figura Matki Bożej na sobotę i kolejny miesiąc. Składamy za nie serdeczne Bóg zapłać.
 10. W tym tygodniu zapraszamy do Piwnicy pod śś. Janami na następujące spotkania:
  • we wtorek i czwartek o godz. 19.00 próba chóru Schola Catheralis Thoruniensis,  
  • w sobotę o godz. 9.00 próba scholi dziecięco-młodzieżowej,
  • w sobotę o godz. 10.00 zbiórka Liturgicznej Służby Ołtarza.
 11. Zapraszamy do uczestnictwa w uroczystościach beatyfikacyjnych Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które odbędą się 7 czerwca w Warszawie. Chętni z naszej parafii mogą zapisywać się w parafii Wniebowzięcia NMP. Koszt przejazdu to 50 zł. 
 12. Tygodnik „Niedziela” nabyć można przed kościołem i w zakrystii.
 13. Na prośbę Dyrektora Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu przekazujemy zaproszenie dla osób starszych i niepełnosprawnych do udziału w bezpłatnych zajęciach warsztatowych terapii z ogrodem. Będą się one odbywać od marca do czerwca. Dodatkowe informacje można uzyskać na spotkanie w tę środę o godz. 13.00 w biurze przy ul. Bydgoskiej, pod numerem zamieszczonym na plakacie w gablocie lub na stronie internetowej Ogrodu.  
 14. Pożegnaliśmy w tym tygodniu w naszej świątyni śp. Józefę Derdowską, l. 90 i śp. Iwonę Ziembę, l. 57. Polecajmy je Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…
 15. Pamiętamy w modlitwie w tym tygodniu o obchodzących urodziny, imieniny i inne rocznice składając im serdeczne życzenia. Wszystkim życzymy dobrego tygodnia. Szczęść Boże!