III RODZINNY WIECZÓR KOLĘD

 
 

Rodzinne kolędowanie

fot. M. Litwin

III Rodzinny Wieczór Kolęd
w Toruńskim Ratuszu Staromiejskim
Fot. Małgorzata Litwin

 
 

          "Ogromnie się cieszę, że w klimacie poświątecznym możemy się spotkać na naszym rodzinnym kolędowaniu. Gdy zanika tradycja śpiewu w domach, cenna jest tradycja wspólnego śpiewania kolęd" - powiedział ordynariusz diecezji toruńskiej bp Andrzej Suski otwierając 8 stycznia III Rodzinny Wieczór Kolęd w wypełnionej Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.

          Wspólny śpiew wszystkich uczestników spotkania skutecznie zagłuszał wrzawę dobiegającą ze Starego Rynku, towarzyszącą Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Organizacją, podobnie jak w ubiegłych latach zajęło się Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii Świętych Janów. Członkowie Koła osobiście docierali do wszystkich parafii toruńskich z plakatami i zaproszeniem. Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, obecny wraz z żoną, wyraził wdzięczność organizatorom "za okazję brania udziału w śpiewie chwalącym Boga Nowonarodzonego" i złożył życzenia noworoczne wszystkim obecnym.

          O tym, że Polacy lubią śpiewać kolędy świadczy popularność, jaką cieszy się ta impreza, która stała się już toruńską tradycją okresu bożonarodzeniowego. Jak bowiem nie podziwiać piękna polskich kolęd i pastorałek, z których niektóre to całe traktaty teologiczne, opowiedziane prostym językiem, inne urzekają humorem, staropolskim słownictwem, wzruszają głębią treści, budzą refleksję nad aktualnym przesłaniem dla współczesnego człowieka. W pełni można docenić te zalety kolęd, gdy śpiewa się więcej zwrotek, niż wystarcza na to czasu w kościele, czy zwyczajowo śpiewa się w domu, zwłaszcza, gdy dojdzie się do pointy zawartej w ostatniej zwrotce.

          Pomoc w śpiewie stanowił specjalnie na tę okazję wydany śpiewnik. We wstępie do niego Biskup Andrzej tak napisał: "Kolędy polskie należą do skarbca kultury narodowej. Będąc wyrazem wiary chrześcijańskiej są jednocześnie wytworem kultury muzycznej, nie tylko poprzez swoje piękne melodie, ale także ze względu na treści słowne, z których przebija zdumienie i adoracja Boga, radość z Narodzenia Pańskiego oraz wymiar egzystencjalny, dotykający poziomu ludzkich serc, otwieranych na miłość wobec każdego człowieka, na solidarność z najbardziej potrzebującymi pomocy, na szacunek dla życia ludzkiego, zwłaszcza wtedy, gdy jest jeszcze słabe i delikatne, zależne od najbliższego otoczenia".

          Spotkanie prowadził Waldemar Furmanek, prezes koła przy parafii katedralnej, a oprawę muzyczną przygotował ubogacający śpiew ciekawą i często spontaniczną aranżacją pianistyczną Leszek Miliński. Jak zwykle nie zabrakło występów przed mikrofonem - rodzin, grup męskich z Prezydentem i prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej, Bogdanem Majorem, oraz kobiecych. Trudności z uzgodnieniem melodii kolędy Za kolędę dziękujemy na zakończenie zażegnała jedna z najmłodszych uczestniczek spotkania. Na koniec ks. Marek Rumiński, proboszcz parafii Świętych Janów, podziękował wszystkim za obecność, organizatorom za trud, a Urzędowi Miasta Torunia za udostępnienie sali. Obecnych zachęcono do przygotowań do konkursu rodzinnego śpiewu kolęd, którym mogą towarzyszyć różne instrumenty muzyczne, w przyszłorocznym spotkaniu.           

 
  Maria Major  
   
 
Powiększ
 
Powiększ Powiększ Powiększ
             
 
 
  Archiwum:
  • I Rodzinny Wieczór Kolęd
  • II Rodzinny Wieczór Kolęd
  •  
         
         
     

    © Copyright Marek Gaca 2003-2006. Wszelkie prawa zastrzeżone. 
    Uwagi dotyczące działania strony prosimy kierować do
    Webmastera
    Strony zoptymalizowane dla rozdzielczości 800 x 600

     






























    <