OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 2022

Posted by: KsSzymon

BAZYLIKI KATEDRALNEJ

20 marca 2022

 1. Witamy Gości, Przyjaciół i Parafian naszej Bazyliki Katedralnej dziękując za wspólne przeżycie Mszy Świętej w III Niedzielę Wielkiego Postu.
 2. Zapraszamy na nabożeństwa pasyjne:
  1. Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 17.00,
  1. W tym tygodniu, z racji obchodów 30-lecia diecezji droga krzyżowa dla dzieci o godzinie 16:30, natomiast dla dorosłych o godzinie 17:00.
 3. W zakrystii i biurze parafialnym można odbierać kartki do spowiedzi wielkanocnej.
 4. W kalendarz liturgicznym obchodzić będziemy w piątek uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to tym samym 30. rocznica powołania naszej diecezji toruńskiej. Z tej okazji bp Wiesław Śmigiel zaprasza nas do wspólnego dziękczynienia Bogu za dar tych trzydziestu lat wspólnej drogi wzrastania w wierze, budowania duchowej tradycji tej wspólnoty, wznoszenia budowli z „żywych kamieni” poprzez duchowe życie kapłanów, wspólnot zakonnych, wiernych świeckich – małżeństw i rodzin, wspólnot i ruchów kościelnych, wzbudzonych powołań do życia kapłańskiego i konsekrowanego oraz dorobek instytucjonalny i materialny. W piątek o 16:30 w Muzeum Diecezjalnym otwarcie wystawy, o 18:00 w naszej Katedrze Msza Święta dziękczynna pod przewodnictwem bpa Wiesława Śmigla. W sobotę o godz. 19:00 w naszej Katedrze koncert oratoryjny warszawskich chórzystów z towarzyszeniem Warszawskiej Orkiestry Seniorów. Tego dnia na terenie naszej diecezji nie obowiązuje post piątkowy. Serdecznie zapraszamy.
 5. W związku z trwającą agresją zbrojną Rosji w Ukrainie, dnia 25 marca, Ojciec Święty Franciszek dokona Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Jednocześnie Papież prosi, aby pasterze i wierni na całym świecie trwali w tym samym czasie zjednoczeni na modlitwie, pod przewodnictwem Biskupa Rzymu. Odpowiadając na to wezwanie, bp Wiesław Śmigiel dnia 25 marca, w toruńskiej katedrze o godz. 17.45, dokona Aktu Poświecenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.
 6. Duszpasterstwo Rodzin informuje, iż 25 marca o godz. 9.00 w kościele
  pw. Matki Bożej Łaskawej w Toruniu – Czerniewicach zostanie odprawiona Msza św. obrzędowa związana z pogrzebem dzieci utraconych. Po Mszy św. na Centralnym Cmentarzu Komunalnym zostaną pogrzebane prochy dzieci.
 7. W przyszłą niedzielę rozpoczną się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne. Poprowadzi je w tym roku ks. prał Sławomir Oder, który przez wiele lat pracował w Rzymie, pełniąc funkcję postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego św. Jana Pawła II. Obecnie sprawuje w naszej diecezji funkcję ojca duchownego kapłanów. Zachęcamy do duchowego przeżywania tego czasu rekolekcji, które potrwają do środy. Szczegółowy plan rekolekcji znajduje się w gablocie ogłoszeń oraz został wyłożony przy wyjściu z katedry.
 8. W tym tygodniu zapraszamy do Piwnicy pod śś. Janami na następujące spotkania:
  1. W czwartek o 14:30 seniorzy
  1. W sobotę po Mszy porannej wspólnotę żywego różańca
  1. w sobotę na godz. 9.30 schola
  1. w niedzielę po wieczornej Mszy, kandydaci do bierzmowania
 9. Przypominamy, że za pośrednictwem Toruńskiego Centrum Caritas możemy przekazywać bardzo potrzebne produkty dla naszych braci i sióstr z Ukrainy. Szczegółowy wykaz produktów znajduje się na stronie Caritas.pl; Szukamy często sposobów na wielkopostne praktyki, przekazując pieniądze lub dary żywnościowe, mamy okazję wypełnić przykazanie miłości Boga i bliźniego.
 10. Przypominamy także, że można zgłaszać do nas możliwość przyjęcia określonej przez siebie liczby osób uciekających przed wojną z Ukrainy.
 11. Tygodnik „Niedziela” nabyć można przed kościołem i w zakrystii.
 12. W tym tygodniu pożegnaliśmy w naszej wspólnocie śp. Eugeniusza Nester, l. 80 i Henrykę Marszeniuk (l. 70). Wypraszajmy dla nich życie wieczne z Bogiem. Wieczny odpoczynek racz im  dać, Panie…
 13. Pamiętamy w modlitwie w tym tygodniu o obchodzących urodziny, imieniny i inne rocznice składając im serdeczne życzenia. Wszystkim życzymy dobrego tygodnia. Szczęść Boże!
 14. Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.