Kalendarium roku 2018

Posted by: KsSzymon

Kalendarium: grudzień 2017 – grudzień 2018

Boże Narodzenie 2017 – Biskup Toruński Wiesław Śmigiel w noc wigilijną po raz pierwszy przewodniczył uroczystej Pasterce w naszej Katedrze. Wcześniej Mszy św. wigilijnej przewodniczył Ks. Proboszcz.

DSC_0277 

31 grudnia 2017 – na zakończenie roku kalendarzowego odprawiono nabożeństwo dziękczynno-przebłagane, a Ks. Biskup Wiesław przewodniczył Mszy św. dziękczynnej. Wieczorem z udziałem Księży Biskupów odbyła się kolęda w plebani katedralnej.

DSC_0317

DSC_0285

6 stycznia 2018 – Mszy św. z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego o godz. 9.00 przewodniczył Ks. Biskup Wiesław.

7 stycznia 2018 – w pięknej Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego z udziałem Ks. Biskupa Wiesława i władz naszego miasta odbył się XV Rodzinny Wieczór Kolęd, którego organizatorem było Stowarzyszenie Rodzin Katolickich naszej parafii. Śpiew kolęd poprowadził i uświetnił chór Schola Cathedralis Thoruniensis.

2 luty 2018 – pod przewodnictwem Ks. Biskupa Wiesława odbyły się w Katedrze obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

14 luty 2018 – Mszą św. wieczorną z udziałem Księży Biskupów rozpoczęliśmy czas Wielkiego Postu.

23 marca 2018 – ulicami toruńskiej Starówki od kościoła św. Katarzyny do naszej Katedry przeszła ekumeniczna Droga Krzyżowa.

24 marca 2018 – Ks. Biskup Wiesław udzielił w Katedrze Bierzmowania. Oprócz dorosłych kandydatów z całej diecezji, sakrament przyjęła grupa 10 naszych młodych parafian.

IMG_5623

 IMG_5744

25 marca 2018 – w Toruniu odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży, których zwieńczeniem była Msza św. sprawowana w naszej Katedrze przez Ks. Biskupa Ordynariusza.

25-28 marca 2018 – w naszej parafii trwały rekolekcje wielkopostne, które poprowadził Ks. Łukasz Skarżyński, proboszcz najmłodszej parafii naszej diecezji pw. św. Andrzeja na toruńskim Jarze.

dig

29 marca-1 kwietnia 2018 – wierni zbierali się w Katedrze na adoracji Najśw. Sakramentu i liturgiach Triduum Paschalnego. Mszy Krzyżma, czwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej, wielkosobotniej Wigilii Paschalnej i wielkanocnej Rezurekcji przewodniczył Ks. Biskup Wiesław, a wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej – Ks. Biskup Andrzej.

W Wielką Sobotę w samo południe Ks. Proboszcz poświęcił pokarmy na stół wielkanocny Torunianom zebranym na Rynku Staromiejskim.

3 maja 2018 – uroczystościom Matki Bożej Królowej Polski z coroczną modlitwą w intencji Ojczyzny na Rynku Staromiejskim przewodniczył Ks. Biskup Wiesław.  

13 maja 2018 – po kilku miesięcznym przygotowaniu 8 dziewczynek i 13 chłopców przyjęło I Komunię św. Dzień wcześniej dzieci przystąpiły do spowiedzi św., a przez kolejne dni uczestniczyły w tzw. „Białym Tygodniu” dziękując Bogu za swoich rodziców, chrzestnych, nauczycieli, katechetów i księży oraz wszelkie łaski, które otrzymały przyjmując Jezusa w Komunii św. do swoich serc.

DSC_2423

DSC_2477

STO_0018

_MG_0234_MG_0439

19 maja 2018 – wieczorem w Katedrze odbyło się czuwanie modlitewne przed Zesłaniem Ducha Świętego zwieńczone Mszą św. pod przewodnictwem Ks. Biskupa Wiesława.

20 maja 2018 – dzieci przeżywały rocznicę swojej I Komunii św., a po Mszy św. wieczornej w ramach festiwalu Probaltica odbył się koncert na dzwonkach i dzwonkach ręcznych w wykonaniu artystów z Estonii.

dav

dav

digdigdav

21 maja 2018 – wraz z Ks. Proboszczem i Ks. Andrzejem członkowie naszych Rad Parafialnych udali się do Pelplina i Starogardu. W Pelplinie, dzięki gościnności Ks. Wincentego Pytlika, zwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne i Katedrę, natomiast w Starogardzie podjęły nas Siostry Elżbietanki. Z odwiedzin bardzo ucieszyła się przebywająca pod opieką sióstr p. Krystyna Szczerbiak, do niedawna członkini naszej Rady Parafialnej. Dzień zakończył radosny wieczór nad jeziorem w Osiu.

31 maja 2018 – po Mszy św. o godz. 9.00 z naszej Katedry wyruszyła procesja Bożego Ciała. Uroczystościom przewodniczył Ks. Biskup Wiesław.

1 czerwca 2018 – z okazji Dnia Dziecka Ks. Proboszcz i Szef kuchni restauracji 1231 przygotowali specjalne wydarzenie kulinarne pt. Prałat gotuje. Po popołudniowych atrakcjach dla dzieci na uroczystą kolację przybyli goście, którzy wsparli wakacyjny wypoczynek dzieci naszej parafii.

DSC_2503

DSC_2583

9 czerwca 2018 – w Katedrze Ks. Biskup Józef Szamocki udzielił święceń diakonatu dwóm klerykom naszego seminarium. Jednym z nich był Mateusz Wiśniewski, który od 1 września odbywa praktykę duszpasterską w naszej parafii.

10 czerwca 2018 – od Mszy św. pod przewodnictwem Ks. Biskupa Wiesława rozpoczął się kolejny Marsz dla życia w naszym mieście.

16 czerwca 2018 – po raz pierwszy od rozpoczęcia swojej posługi w naszej diecezji Ks. Biskup Wiesław udzielił święceń prezbiteratu dwóm diakonom naszego toruńskiego seminarium. Był wśród nich Ks. Michał Wyrębski, który w ostatnim roku odbywał w naszej parafii praktykę duszpasterską. W niedzielę Ks. Michał w kościele farnym w Chełmnie odprawił Mszę św. prymicyjną. A w poniedziałek cieszyliśmy się jego obecnością w naszej Katedrze. Ks. Michał odprawił Mszę św. i udzielił zebranym prymicyjnego błogosławieństwa.

dav

24 czerwca 2018 – z okazji uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela, patronalnego święta naszej parafii, kościoła katedralnego, kapituły i miasta, uroczystej Mszy św. o godz. 12.30 z udziałem duchowieństwa, władz miasta i wiernych przewodniczył Ks. Biskup Wiesław Śmigiel.

25-30 czerwca 2018 – służba liturgiczna naszej parafii z Ks. Andrzejem (wraz z ministrantami i lektorami z parafii Chrystusa Króla i ich opiekunem, ks. Adamem) wypoczywali w Zakopanem.

dav

DSC_2606

30 czerwca 2018 – koncert finałowy Świętojańskiego Festiwalu Organowego w wykonaniu Karola Mossakowskiego z Paryża.

4 sierpnia 2018 – po porannej Mszy św. w Katedrze sprawowanej przez Ks. Biskupa Wiesława wyruszyła po raz 40-sty Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Towarzyszyła jej tzw. minipielgrzymka, która w sobotę na jej rozpoczęcie wyruszyła również z naszego kościoła i udała się do kościoła św. Jakuba.

23 sierpnia 2018 – owocem czerwcowej akcji Prałat gotuje odbył się parafialny wyjazd dzieci do Trójmiasta. Wraz z Ks. Proboszczem, Ks. Andrzejem i rodzicami grupa dzieci naszej parafii odwiedziła gdyńskie Akwarium i udała się do Aquaparku w Redzie. Tam też przed drogą powrotną do domu zjedliśmy obiad.

dav

btybty

10 września 2018 – Mszą św. pod przewodnictwem Ks. Biskupa Wiesława rozpoczęło swoją działalność Diecezjalne Duszpasterstwo Parlamentarzystów i Samorządowców, na którego czele stoi Ks. Prałat Marek Rumiński.

15 września 2018 – w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na Rubinkowie II odbył się Diecezjalny Zjazd Służby Liturgicznej, podczas którego Ks. Biskup Wiesław promował naszego lektora Kamila Kostrzewę do posługi ceremoniarza.

16-17 września 2018 – w naszym kościele wierni trwali na tzw. Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

21 września 2018 – Ks. Biskup Andrzej Suski przewodniczył Mszy św. z okazji jubileuszu 450-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na zakończenie liturgii została poświęcona tzw. Kaplica Kopernikańska po zakończonych pracach konserwatorskich.

btr

DSC_3937

DSC_3931

DSC_3925

5 października 2018 – Mszy św. z okazji Rocznica poświęcenia Bazyliki Katedralnej przewodniczył Ks. Biskup Wiesław.

6 października 2018 – uroczystą Mszą św. w naszej Katedrze, której przewodniczył Ks. Biskup Ordynariusz rozpoczęły się obchody związane z poświęceniem Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 usytuowanego przy ul. Uniwersyteckiej.

Tego samego dnia w kościele św. Wawrzyńca w Gdyni na osiedlu Wielki Kack odbył się pogrzeb ks. prałata Ryszarda Kwiatka, który w latach 1980-1989 był proboszczem Bazyliki Świętojańskiej i naszej parafii. W uroczystościach uczestniczył Ks. Andrzej i przedstawiciele Rady Parafialnej.

Kwiatek

14 października 2018 – Mszy św. o godz. 9.00 przewodniczył Prymas – Senior, Ks. Arcybiskup Henryk Muszyński. Msza św. była zwieńczeniem XXVII Kongresu Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich.

28 października 2018 – po raz czwarty został zorganizowany w naszym mieście Marsz Wszystkich Świętych. Tym razem przeszedł on ulicami Rubinkowa z kościoła Matki Bożej Królowej Polski do kościoła Najśw. Ciała i Krwi Chrystusa. Mszy św. na rozpoczęcie marszu przewodniczył Ks. Prałat Marek Rumiński.

1 listopada 2018 – z racji uroczystości Wszystkich Świętych na naszym cmentarzu parafialnym została odprawiona Msza św. w intencji zmarłych spoczywających na cmentarzu.

25 listopada 2018 – w kościele katedralnym razem z Ks. Biskupem Wiesławem świętowali członkowie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Podczas Mszy św. o godz. 11.00 odbyło się włączenie do posługi ministranta Łukasza Julkowskiego.

DSC_3910

opracował: Ks. Andrzej Jankowski