III MARSZ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Posted by: KsSzymon

Już po raz trzeci pragniemy zaprosić dzieci i młodzież wraz ze swoimi rodzicami, katechetami i duszpasterzami do udziału w Marszu Wszystkich Świętych. Odbędzie się on w niedzielę, 29 października br.

Dlaczego idziemy?

Celem marszu jest przypomnienie, że każdy chrześcijanin może liczyć na pomoc tych członków Kościoła, którzy zakończyli już swoją ziemską pielgrzymkę i orędują za nami w niebie. Idziemy ze śpiewem na ustach, ponieważ wbrew utartym schematom dzień Wszystkich Świętych jest uroczystością bardzo radosną, przypominającą nam, że i my osiągniemy niebo.

Myślimy, że warto dziś przypomnieć sobie sylwetki świętych, którzy tak jak my pokonywali różne trudności życia codziennego i uczyli się wierności Bogu w każdej sytuacji. Ich świętość wynikała z ufności, że pragnienie wieczności jest dzięki Bogu możliwe do spełnienia. Chcielibyśmy przypomnieć, że właśnie ufność pomaga pokonać lęk w wielu sytuacjach i przywraca pokój oraz radość w ludzkich sercach.

Nasza propozycja wynika z poszanowania tradycji kulturowej, kształtowanej przez katolicyzm. Nie jest przeciwwagą wobec współczesnych tendencji obchodzenia listopadowych uroczystości, nie wchodzimy z nikim i niczym w polemikę. Pragniemy wyakcentować treści i wartości obecne od tysiącleci w chrześcijaństwie i przywrócić radosne, ufne spoglądanie w przyszłość, która w świętości została nam obiecana.

Pragniemy, aby Marsz, który wpisuje się już na stałe w kalendarium życia naszego miasta i naszej diecezji, pokazał nam wszystkim postaci tych Świętych, którzy stają się dla nas wzorem i dał okazję do przyjęcia prawdy, że w drodze do wieczności wszyscy podążamy razem, wzajemnie się wspomagając, niezależnie od stanu.

Bylibyśmy wdzięczni, gdybyście pomogli nam w rozpowszechnieniu informacji o tej inicjatywie wśród swoich parafian i uczniów oraz sami zachcieli uczestniczyć z nimi i ich rodzinami w tym wydarzeniu.

Z nadzieją na spotkanie w duchu modlitwy i wspólnej zabawy

ks. prałat Marek Rumiński, proboszcz toruńskiej katedry

ks. prałat Wojciech Niedźwiecki, proboszcz parafii mariackiej

ks. Mariusz Wojnowski, wicedyrektor Wydziału Katechetycznego

 

Jak się przygotować do Marszu?

  1. Prosimy Was, byście na Marsz zabrali ze sobą relikwie Świętych, które znajdują się w Waszym kościele. Procesja liturgiczna, a następnie Marsz ulicami toruńskiej Starówki będzie prowadzony przez osoby niosące relikwie.
  2. Zwracamy się z prośbą do Was – Duszpasterzy o pomoc w rozpropagowaniu idei Marszu Wszystkich Świętych pośród grup i wspólnot działających przy Waszej parafii (takie jak: grupy ministrantów, scholę, skautów, Kościół Domowy, Koła Żywego Różańca, Odnowę w Duchu Świętym itp.). Każda z grup może włączyć się w tę piękną uroczystość. Jeśli któraś z grup zechce uczestniczyć w Marszu, prosimy by zabrała ze sobą wizerunek patrona, czy też świętego związanego w jakiś sposób z daną grupą. Wizerunek ten powinien być przygotowany w taki sposób, aby można było go nieść w sposób widoczny (najlepiej ponad głowami). Jeśli Wspólnota posiada godło, transparent, flagę lub inny rekwizyt, który wskazuje na przynależność, charyzmat – prosimy o zabranie go.
  1. Zwracamy się z prośbą abyście zachęcić dzieci i młodzież do przygotowania obrazków z wizerunkami świętych. Obrazki mogą być wykonane dowolną techniką (rysunek, wyklejanka, naklejone zdjęcie itp.). Ważne jest, aby obrazki zostały wykonane na sztywnym papierze lub na materiale, który da się w czasie Marszu nieść ponad głowami uczestników.
  2. Oczywiście dzieci i młodzież (a nawet dorośli – jeśli mają tyle Bożej wyobraźni) mogą przebierać się za świętych. Na Marsz prosimy też zabrać balony, chusty, wstęgi oraz instrumenty, które pozwolą
    na to, aby nasz przemarsz był słyszalny.
  3. Uczniowie szkół podstawowych, którzy przebiorą się za jakiegoś świętego) mogą wziąć udział w konkursie na najwierniejsze/najładniejsze przebranie.

 

Plan:

12:30 Msza święta w Katedrze pw. św. Janów

13:30 Przemarsz ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych do kościoła Wniebowzięcia NMP

Powitanie i dwa słowa od organizatorów

Rozstrzygnięcie konkursu na najwierniejsze/najładniejsze przebranie w kategoriach wiekowych