Co wydarzyło się w Katedrze w styczniu i lutym

Posted by: KsSzymon

Kolędy

Okres Bożego Narodzenia to tradycyjnie w kościele czas duszpasterskich wizyt w domach. Także w naszej parafii przez pierwsze dwa tygodnie stycznia odwiedziliśmy naszych wiernych. Dziękujemy za sympatyczne przyjęcia i miłe spotkania, budujące rozmowy i wszelkie doświadczone dobro.   

 

Trzech Króli

Z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego w toruńskiej Katedrze Mszy św. o godz. 9.00 przewodniczył Ks. Biskup Andrzej. Uczestniczyli w niej moderatorzy i klerycy WSD w Toruniu. Wierni po skończonej uroczystość zabrali do swoich domów poświęcone kadzidło i kredę.

 

Koncert kolęd

8 stycznia w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego Stowarzyszenie Rodzin Katolickich po raz kolejny zorganizowało Rodzinny Wieczór Kolęd. Uczestniczyło w nim wiele osób, w tym całe rodziny z dziećmi. W śpiewaniu i przypominaniu sobie tekstów tradycyjnych kolęd wspierał uczestników zespół „Wniebogłosy” z Lubicza. Gośćmi wydarzenia byli prezydent Torunia Michał Zaleski i Biskup Toruński ks. Andrzej Suski.

xiv_rodzinny_wieczr_kold_w_toruniu_14839565015643 xiv_rodzinny_wieczr_kold_w_toruniu_14839565158873 xiv_rodzinny_wieczr_kold_w_toruniu_14839565249513 xiv_rodzinny_wieczr_kold_w_toruniu_14839565266792

 zdjęcia ze strony: www.torun.pl

Rada Parafialna

We wtorek, 21 lutego, na kolejnym posiedzeniu zebrała się nasza Rada Parafialna. Po wspólnej modlitwie Ks. Proboszcz powitał wszystkich i odczytano protokół z poprzedniej Rady. Następnie Ks. Andrzej opowiedział o przygotowaniu do sakramentów świętych i działalności grup parafialnych, zwłaszcza Służby Ołtarza, a odpowiedzialni za pomoc charytatywną mówili o swoich obserwacjach z tej działki. Wyciągnięte wnioski będziemy wcielać w życie naszej parafii, by stawała się ona coraz prężniejszą.  

 

Wieczór poezji

Kolejny wieczór poezji odbył się w Piwnicy pod śś. Janami w piątek, 24 lutego. Tym razem gościem spotkania był ks. Mirosław Kaczmarek.

 

Msza Żołnierzy Wyklętych

Od kilku lat 1 marca w Polsce świętuje się Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Toruńskie obchody tego dnia miały miejsce w niedzielę, 26 lutego. Rozpoczęły się w toruńskiej Katedrze od Mszy św., której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Ks. Biskup Andrzej Suski.  

 

Poświęcenie medalików i świec

26 marca dzieciom przygotowującym się do I Komunii Św. zostały poświęcone medaliki i świece. W kazaniu Ks. Andrzej przypomniał symbolikę obu dewocjonaliów, a nawiązując do Ewangelii mówiącej o tym, że „nie można służyć Bogu i Mamonie” powiedział, że to właśnie używane przez nas symbole religijne mają nam w codzienności przypominać o Panu Bogu.  

 Medaliki medaliki2 medaliki3

 

Do grona dzieci Bożych zostali włączeni:  

6 stycznia Oliwia Klara Puchalska

8 stycznia Leon Kotlarz, Tadeusz Rafał Gramza, Maciej Guzicki i Alan Dawid Słupczewski

15 stycznia Stanisław Stefaniak

 

Związek małżeński zawarli:

4 lutego Paweł Tołodziecki i Anna Dorota Piórkowska 

11 lutego Leszek Bartosz Błahyj i Julia Marta Gawrońska

 

Zmarli w styczniu i lutym:

ś.p. Renata Mączkowska, zmarła 11 stycznia w wieku 88 lat,

ś.p. Janina Witulska, zmarła 17 stycznia w wieku 91 lat, 

ś.p. Roman Gozdowski, zmarł 29 stycznia w wieku 59 lat,

ś.p. Wanda Sumara, zmarła 5 lutego w wieku 87 lat, 

ś.p. Aleksandra Wojciechowska, zmarła 11 lutego w wieku 76 lat, 

ś.p. Benon Frąckowski, zmarł 21 lutego w wieku 86 lat, 

ś.p. Barbara Łyczywek, zmarła 25 lutego w wieku 95 lat, 

ś.p. Stanisław Nowak, zmarł 25 lutego w wieku 67 lat.