Co wydarzyło się w Katedrze w grudniu

Posted by: KsSzymon

Roraty

W niedzielę, 27 listopada rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny. Adwentowy wieniec i drabinka odmierzały czas naszego przygotowania na Tego, który ma przyjść; oczywiście Tym nadchodzącym był Jezus – Syn Boży.

Od poniedziałku wierni naszej parafii i wielu gości każdego poranka gromadzili się na Mszy św. roratniej.

A trzy razy w tygodniu (w poniedziałki, środy i piątki) po południu, o godz. 18.00, dzieci naszej parafii gromadzą się na Roratach sprawowanych specjalnie dla nich. Razem z ks. Andrzejem i bohaterami opowiadań, Kajtkiem i Majką, dzieci uczyły się jak stawać się coraz lepszymi ludźmi. Te dzieci, które uczestniczyły we wszystkich Roratnich spotkaniach skleiły piękne pudełko, które mogło posłużyć do wręczenia komuś bliskiemu świątecznego prezentu. Na ostatnich Roratach pudełka przyniesione przez dzieci zapełniły się słodyczami.

Roraty

 

Mikołajki

W przeddzień wspomnienia św. Mikołaja Ks. Proboszcz zabrał  wszystkie obecne w kościele dzieci na małe co nieco do McDonalds’a 🙂

 

Śmierć i uroczystości pogrzebowe Ks. Tomasza

TD

W środę, 13 grudnia, około południa dotarła do nas z Chełmży wiadomość o nagłej tragicznej śmierci Ks. Tomasza Drzymalskiego, do niedawna wikariusza i rezydenta parafii katedralnej.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w piątek, 16 grudnia, w rodzinnej parafii Ks. Tomasza w Grudziądzu – Mniszku. Przewodniczył im Ks. Biskup Józef Szamocki. W pożegnaniu Ks. Tomasza wzięło udział ponad 120 kapłanów, a także rzesza wiernych świeckich, w tym liczna reprezentacja naszych Parafian, którzy swoją obecnością i modlitwą chcieli wyrazić Ks. Tomkowi swoją wdzięczność za dobro od niego otrzymane. Serdeczne Bóg zapłać składamy wszystkim, którzy towarzyszyli Ks. Tomaszowi w jego ostatniej ziemskiej drodze.

W poniedziałek, 19 grudnia, podczas Mszy św. w naszej Katedrze o godz. 18.00 dziękowaliśmy za dar życia i kapłańskiej posługi oraz prosiliśmy o łaskę Bożego Miłosierdzia dla zmarłego Ks. Tomasza. Eucharystii przewodniczył Ks. Prałat Marek Rumiński, a homilię wygłosił Ks. Prałat Stanisław Majewski – to proboszczowie toruńskich parafii, w których posługiwał Ks. Tomasz. Katedrę wypełniła się po brzegi tymi, którym Ks. Tomasz był bliski. Z zebranych ofiar zostaną odprawione dwie Msze św. gregoriańskie – w naszej świątyni i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. 

Ks. Tomaszu, odpoczywaj w pokoju!

TD2

 

Spotkania opłatkowe

Okres Bożego Narodzenia to czas spotkań opłatkowych.

16 grudnia wieczorem w Piwnicy pod śś. Janami spotkali się członkowie Rady Parafialnej, Pracownicy i Wolontariusze naszej Parafii. Zebranym życzenia złożył i obdarował upominkami Ks. Proboszcz. Był czas na świąteczne życzenia, śpiewanie kolęd i miło spędzano czas przy wigilijnych potrawach.

Opłatek1

Opłatek2

Opłatek3

W sobotę na tradycyjnym opłatku spotkali się przed południem ministranci i nasza schola dziecięca wraz z opiekunami, a po południu członkowie wspólnoty Żywego Różańca i Klubu Seniora.

Opłatek4

Opłatek5

Opłatek6

 

Bierzmowanie dorosłych

W sobotę, 17 grudnia, o godz. 16.00 Ks. Biskup Józef Szamocki udzielił w toruńskiej Katedrze Sakramentu Bierzmowania 31 dorosłym osobom z terenu naszej diecezji i okolicy.

 

Promocja ministranta

W niedzielę, 18 grudnia, podczas Mszy św. o godz. 11.00 do grona ministrantów został włączony Franciszek Marks, który z przyczyn prywatnych nie mógł przyjąć promocji ministranckiej w Niedzielę Chrystusa Króla.

Frankowi, gratulujemy i życzymy owocnej posługi przy ołtarzu Pana Jezusa.

 

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to piękny czas, który w naszym kraju ma bardzo bogatą tradycję. W tych świątecznych dniach znajdujemy także czas na spotkanie z Nowonarodzonym Bożym Dziecięciem.

Wieczornej Mszy wigilijnej w naszej toruńskiej Katedrze przewodniczył Ks. Proboszcz. Homilię zakończyło wysłuchanie wzruszającej „Kolędy dla nieobecnych”, a podczas znaku pokoju wszyscy chwycili się za ręce i zaśpiewali wspólnie piosenkę „Jest taki dzień”.

Pasterce o północy przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Ks. Biskup Andrzej Suski. Uczestniczył w niej Prezydent Torunia, pan Michał Zalewski wraz z małżonką oraz licznie zebrani wierni.

Serdeczne podziękowania składamy p. Stanisławowi i s. Edwardzie za przygotowanie tegorocznej szopki. Dziękujemy tym wszystkim, którzy przyczynili się do świątecznego wyglądu naszej świątyni parafialnej.

BN1

BN2

 

Odpust św. Jana Apostoła i Ewangelisty

Każdego roku świętowanie Bożego Narodzenia przedłuża się w naszej parafii na kolejny dzień. A to za sprawą święta współpatrona naszej Bazyliki, św. Jana Apostoła i Ewangelisty.

Mszy św. o godz. 8.00 przewodniczył Ks. Proboszcz – on też wygłosił homilię.

Wieczorną Mszę św. z kazaniem odprawiał Ks. Andrzej.

Po obydwu Mszach poświęciliśmy „wino św. Jana” i rozdaliśmy obecnym w kościele.

 

Święto Świętej Rodziny

Tradycją naszej parafii stały się już uroczyste obchody święta Świętej Rodziny.

Podczas Mszy św. o godz. 8.00 i 18.00 nastąpiło uroczyste odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Małżonkowie naszej parafii wyznali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, aby umocnić swoje małżeńskie postanowienia. Prosili także we wspólnej modlitwie o Boże błogosławieństwo dla swoich rodzin.

 

Zakończenie Roku

W sylwestrowy wieczór w Katedrze zostało odprawione przez Ks. Proboszcza nabożeństwo dziękczynne za kończący się rok. Po nim uroczystej liturgii przewodniczył i homilię wygłosił także Ks. Proboszcz.

 

Do grona dzieci Bożych zostali włączeni:  

4 grudnia Alan Paweł Nadolski i Vanessa Nadia Nadolska,

25 stycznia Stanisław Paweł Barczyński,

26 stycznia (oo. Jezuici) Jadwiga Krystyna Pleskot,

26 stycznia Jan Kordas, Maja Błanek, Tomasz Ryszard Czajkowski.  

  

Związek małżeński zawarli:

3 grudnia Jakub Dariusz Borowiec i Anna Halina Morawska.

 

Pożegnaliśmy w naszej wspólnocie:

śp. Janina Magdzińska, zmarła 4 grudnia w wieku 88 lat,

śp. Róża Zalewska, zmarła 11 grudnia w wieku 76 lat,

śp. Janina Drozdowska, zmarła 10 grudnia w wieku 73 lat,

śp. Andrzej Łuczak, zmarł 9 grudnia w wieku 68 lat,

śp. Wiesław Górny, zmarł 17 grudnia w wieku 57 lat,

śp. Bernardeta Rękas, zmarła 22 grudnia w wieku 73 lat.