Co wydarzyło się w Katedrze w grudniu

Posted by: KsSzymon

Roraty

W niedzielę, 3 grudnia, rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny. Adwentowy wieniec i drabinka odmierzały czas naszego przygotowania na Tego, który ma przyjść; oczywiście Tym nadchodzącym był Jezus – Syn Boży.

Od poniedziałku wierni naszej parafii i wielu gości każdego poranka gromadziło się na Mszy św. roratniej.

A trzy razy w tygodniu (w poniedziałki, środy i piątki) po południu, o godz. 18.00, dzieci naszej parafii gromadziły się na Roratach sprawowanych specjalnie dla nich. Razem z Księdzem Proboszczem i Księdzem Andrzejem dzieci uczyły się jak stawać się coraz lepszymi ludźmi. Te dzieci, które uczestniczyły we wszystkich Roratnich spotkaniach wykleiły planszę modlitwami katechizmowymi.

 

Mikołajki

W dzień wspomnienia św. Mikołaja Ksiądz Proboszcz przewodniczył wieczornej Mszy św. roratniej, po której dzieci spotkały się z jednym ze swoich ulubionych świętych. 

 

Kanoniczne objęcie diecezji

W sobotę, właśnie 11 listopada br., przed godz. 12.00 w auli Kurii Diecezjalnej Toruńskiej zgromadzili się duchowni posługujący w toruńskich parafiach i instytucjach diecezjalnych, siostry zakonne i świeccy pracownicy kurii. Punktualnie w południe Ksiądz Biskup Andrzej Suski poinformował o decyzji Ojca Świętego Franciszka zwalniającej go z posługi biskupa toruńskiego i nominacji swojego następcy, Księdza Biskupa Wiesława Śmigla, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej.

Wydarzenia związane z objęciem diecezji toruńskiej przez Księdza Biskupa Wiesława Śmigla rozpoczęły się w piątkowe popołudnie, 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. w naszej Katedrze miało miejsce kanoniczne objęcie diecezji. Temu administracyjno-prawnemu aktowi towarzyszyła modlitwa Nieszporami, w trakcie których Biskup Wiesław wygłosił krótką homilię. Odwoływał się w niej do tajemnicy przeżywanej uroczystości wskazując na Maryję jako najlepszą Przewodniczkę do zbawienia dla wszystkich wierzących oraz powierzając Matce Nieustającej Pomocy naszą diecezję. Dziękował swemu poprzednikowi i jego współpracownikom za pierwsze ćwierćwiecze diecezji toruńskiej oraz prosił wszystkich o życzliwe przyjęcie. Po modlitwie Kanclerz Kurii, Ksiądz Prałat Andrzej Nowicki, pokierował procedurą objęcia diecezji. Biskup Wiesław pokazał członkom Kolegium Konsultorów bullę nominacyjną, którzy po stwierdzeniu jej autentyczności podpisali dokument prawny. Przed błogosławieństwem głos zabrał Ksiądz Biskup Józef Szamocki, który także podziękował Biskupowi Andrzejowi, a Biskupowi Wiesławowi złożył życzenia imieninowe. W procesji kończącej uroczystość Ksiądz Biskup Wiesław wraz z towarzyszącą mu Kapitułą Katedralną Toruńską zatrzymali się na chwilę modlitwy przy tzw. kaplicy kopernikańskiej.

objęcie1

objęcie2

objęcie3

 

Święty Ambroży

Tradycyjnie już w niedzielę po wspomnieniu św. Ambrożego w naszym kościele na Mszy św. zebrali się członkowie Rejonowego Koła Pszczelarzy oraz ich rodziny. Dziękowali Bogu za kolejny rok swojej pracy i przez wstawiennictwo swojego świętego Patrona prosili o dalsze błogosławieństwo Boże.

Pięknym darem (jak co roku) był nowy paschał, który od Wigilii Paschalnej będzie używany w naszej Katedrze. 

 

Ingres

Liturgicznym zwieńczeniem obchodów związanym z przejęciem diecezji przez jej nowego Pasterza był niedzielny ingres do naszej Bazyliki Katedralnej pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty. Rozpoczął się on punktualnie w południe i towarzyszyło mu bicie dzwonu Tuba Dei. Do wypełnionej niemal po brzegi wiernymi świeckimi, osobami zakonnymi i kapłanami świątyni weszła uroczysta procesja, w której Biskupowi Wiesławowi towarzyszyli m.in. Nuncjusz Apostolski w Polsce Ksiądz Arcybiskup Salvatore Pennacchio, Prymas Polski Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak, Metropolita Warszawski Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz i Metropolita Gdański Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski Ksiądz Biskup Artur Miziński i nasz Ksiądz Biskup Pomocniczy Józef Szamocki. Byli także obecni arcybiskupi z Lwowa i Astany, Mieczysław Mokrzycki i Tomasz Peta. Wśród zaproszonych Gości nie mogło zabraknąć Mamy Księdza Biskupa Wiesława, jego Brata, Rodziny i Przyjaciół. Przybyli także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, miejskich, uniwersyteckich oraz wielu urzędów, instytucji, zrzeszeń i parafii naszej diecezji.

Nuncjusz Apostolski po rozpoczęciu liturgii wyraził radość ze swojej obecności w tak ważnym wydarzeniu dla naszej diecezji. Podziękował Księdzu Biskupowi Andrzejowi Suskiemu za jego posługę, a Księdzu Biskupowi Wiesławowi Śmiglowi życzył, by w pełnieniu swej posługi korzystał z pokładów dobroci i mądrości duchownych i świeckich pamiętając o wstawiennictwie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jako drugi głos zabrał pierwszy Biskup Toruński, który zaznaczył, że jego następca pochodzący z niedalekiego Pelplina niesie w sobie dziedzictwo wiary dawnej diecezji chełmińskiej, a młoda diecezja toruńska wita swego Pasterza otwartymi sercami. Przypomniał słowa, którymi przed 25-ciu laty został przywitany w Toruniu: „Błogosławiony, który przybywa w imię Pana” i odniósł je do Księdza Biskupa Wiesława. Następnie została odczytana bulla nominacyjna Papieża Franciszka, w której Ojciec Święty napisał m.in. „zwracamy się z pełną ufnością, sądzimy bowiem, że umocniony dotychczasową wytrwałą pracą duszpasterską i rozpłomieniony gorącą miłością dusz, możesz skutecznie podjąć dobre zadanie Pasterza”. Papież prosi: „nigdy nie wzbraniaj się przed trudem, stawszy się wszystkim dla wszystkich, nigdy nie zapominaj o najsłabszych”. Dokument nominacyjny został przekazany Księdzu Biskupowi, który z rąk poprzedniego ordynariusza otrzymał także pastorał, a przez Nuncjusza Apostolskiego został wprowadzony na katedrę biskupią, z której będzie wypełniał swój urząd pasterski. Ostatnim aktem objęcia urzędu było oddanie homagium. Cześć, szacunek i posłuszeństwo nowemu Biskupowi złożyli Biskup Andrzej i Biskup Józef, przedstawiciele kapituł, kapłani z instytucji diecezjalnych i Wydziału Teologicznego UMK, przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich, kleryków, osób świeckich konsekrowanych, pełniących stałe posługi liturgiczne i Liturgicznej Służy Ołtarza oraz wierni świeccy. 

Chyba wszyscy zebrani w toruńskiej Katedrze wyczekiwali na homilię nowego Pasterza. Trudno w kilku słowach streścić jej przebogatą treść. Najlepiej byłoby ją opublikować w całości albo odsłuchać ją w Internecie. Ksiądz Biskup Wiesław wskazując na ewangelicznego bohatera i patrona naszej Katedry mówił, że każdy pasterz powinien przypominać św. Jana Chrzciciela nieustannie wskazując na Jezusa Chrystusa. Odwołując się do adwentowego wezwania, by prostować ścieżki dla Pana mówił, że zbawiony może być każdy, kto nie stawia Bogu oporu, ale poddaje się Jego działaniu. Wystarczy tylko zawierzyć Bogu jakby wszystko zależało od Niego i pracować jakby wszystko zależało od nas. Przykładem takiej postawy są błogosławieni diecezji toruńskiej. Swoją posługę Ksiądz Biskup postrzega w świetle Jezusowej przypowieści o talentach – otrzymując dar chce pomnożyć jego owoce. I choć to trudne zadanie, to wierzy, że Bóg wyznacza tylko takie zadania, które są możliwe do realizacji. Obiecuje zabiegać, by diecezja toruńska była gościnnym domem dla każdego, kto chce być bliżej Boga. Prosił głęboko wierzących, by jeszcze bardziej zasmakowali w tajemnicy Kościoła stając się uczniami i misjonarzami Jezusa. Wątpiących zaprosił do zadawania pytań oraz odważnego poszukiwania i pukania do kościołów, klasztorów i plebani. Pogubieni, poranieni, zbuntowani, niewierzący, dystansujący się od Kościoła i Jego wrogowie powinni zapamiętać, że Bóg jest potężniejszy od grzechu i złych okoliczności życia. O życzliwość i współpracę prosił wszystkie środowiska diecezji, o ducha prawdy upraszał środowiska naukowe, duchownych i osoby konsekrowane zaprosił do dawania chrześcijańskiego świadectwa, rodzinom wskazał budowanie miłości i zgody. Tych, którzy skupieni są wokół Radia Maryja prosił o współpracę w głoszeniu Dobrej Nowiny, młodzież o aktywny przekaz wiary, chorych i samotnych o modlitwę, a samorządowców i polityków o życzliwą współpracę. Wzruszyły mnie słowa św. Ignacego Antiocheńskiego, które Ksiądz Biskup Wiesław zacytował na koniec swojej homilii. Celowo ich nie przytoczę, by zachęcić Cię, drogi Czytelniku, do odszukania i odsłuchania albo przeczytania w całości ingresowego słowa naszego Pasterza, jakby jego expose.

Nasza parafia miała swój udział w uroczystej procesji z darami ofiarnymi. Obraz Pięknej Madonny Toruńskiej Księdzu Biskupowi Wiesławowi przekazała jego autorka, pani Krystyna Szalewska wraz z państwem Patrycją i Waldemarem Furmankami.

Przed błogosławieństwem głos zabrali: Ksiądz Prałat Zbigniew Kras, który odczytał list Pana Prezydenta Andrzeja Dudy; Ksiądz Biskup Artur Miziński, który odczytał list Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski; Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Pan Mikołaj Bogdanowicz; Marszałek województwa, Pan Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Torunia, Pan Michał Zalewski. Na zakończenie Ksiądz Biskup złożył swoje podziękowania.

ingres1

ingres2

ingres3

 

Spotkania opłatkowe

Okres Bożego Narodzenia to czas spotkań opłatkowych.

16 grudnia jako pierwsi na opłatku spotkali się członkowie wspólnoty Żywego Różańca i Klubu Seniora. Wieczorem w Piwnicy pod śś. Janami spotkali się członkowie Rady Parafialnej, Pracownicy i Wolontariusze naszej Parafii. Szczególnym gościem tego spotkania był Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel. Nowy Biskup Toruński podziękował naszej wspólnocie za życzliwe przyjęcie i pomoc w organizacji ingresu. Zebranym życzenia złożyli Ksiądz Biskup i Ksiądz Proboszcz. Przed łamaniem się opłatkiem Ksiądz Proboszcz przedstawił Księdzu Biskupowi wszystkich zebranych.  

Pod koniec spotkania Ksiądz Marek obdarował zebranych upominkami, a następnie w Zajeździe Staropolskim śpiewaliśmy kolędy i miło spędziliśmy czas przy wigilijnych potrawach.

W sobotę na tradycyjnym opłatku spotkali się przed południem ministranci i nasza schola dziecięca wraz z opiekunami.Wigilia1 Wigilia2 wigilia3 Wigilia4

 

Bierzmowanie dorosłych

W sobotę, 16 grudnia, o godz. 16.00 Ks. Biskup Józef Szamocki udzielił w toruńskiej Katedrze Sakramentu Bierzmowania 31 dorosłym osobom z terenu naszej diecezji i okolicy.

Bierzmowanie

 

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to piękny czas, który w naszym kraju ma bardzo bogatą tradycję. W tych świątecznych dniach znajdujemy także czas na spotkanie z Nowonarodzonym Bożym Dziecięciem.

Wieczornej Mszy wigilijnej w naszej toruńskiej Katedrze przewodniczył Ksiądz Proboszcz.

Pasterce o północy przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel. Uczestniczył w niej Prezydent Torunia, pan Michał Zalewski wraz z małżonką oraz licznie zebrani wierni.

pasterka1 pasterka3 pasterka4 pasterka5 pasterka6 pasterka7 paterka2 paterka5

Serdeczne podziękowania składamy p. Stanisławowi i wszystkim, którzy przygotowali tegoroczną szopkę. Dziękujemy tym wszystkim, którzy przyczynili się do świątecznego wyglądu naszej świątyni parafialnej.


Odpust św. Jana Apostoła i Ewangelisty

Każdego roku świętowanie Bożego Narodzenia przedłuża się w naszej parafii na kolejny dzień. A to za sprawą święta współpatrona naszej Bazyliki, św. Jana Apostoła i Ewangelisty.

Mszy św. o godz. 8.00 przewodniczył Ksiądz Proboszcz – on też wygłosił homilię.

Wieczorną Mszę św. z kazaniem odprawiał Ksiądz Andrzej.

Po obydwu Mszach poświęciliśmy „wino św. Jana” i rozdaliśmy obecnym w kościele.

Wino1 Wino2 wino4

 

Święto Świętej Rodziny

Ostatni dzień roku kalendarzowego zbiegł się w tym roku ze świętem Świętej Rodziny. Ksiądz Proboszcz podczas każdej Mszy św. czytał komunikat polskich biskupów i podsumował miniony rok w naszej wspólnocie.

Po kazaniu małżeństwa zebrane w kościele odnowiły swoje ślubne przyrzeczenia.

Rodz1 Rodz2 rodz3 rodz4 Rodz5 Rodz6 Rodz7 rodz8 rodz9 rodz10

 

Zakończenie Roku

W sylwestrowy wieczór w Katedrze zostało odprawione przez Księdza Proboszcza nabożeństwo dziękczynne za kończący się rok. W modlitwie tej uczestniczył Ksiądz Biskup Wiesław, który przewodniczył wieczornej Mszy św. dziękczynnej za kończący się rok.

Sylwek1 Sylwek2 Sylwek3 Sylwek4

 opracował ks. Andrzej Jankowski

dziękujemy autorom zdjęć, a są nimi: 

Małgorzata Litwin, Władysław Kościuch, Krzysztof Mania, Anna Głos,

kl. Mateusz Bartkowski, kl. Mateusz Starczewski, ks. Paweł Borowski

oraz autor opracowania 

Serdecznie podziękowania dla ks. Pawła Borowskiego za wszelką pomoc! 🙂