Parafialne Centrum Kultury Chrześcijańskiej

Zapraszamy na samodzielną stronę Piwnicy pod św. Janami
"Piwnica pod śś. Janami"
Międzynarodowy Ośrodek Spotkań

 
     
 

          "Koniec wieńczy dzieło". To powiedzenie, jakże adekwatne do tego co wydarzyło się w piwnicy plebani przy ul. Żeglarskiej 16.

          Pomieszczenie, które było miejscem zbieranych przez dziesiątki lat materiałów, często nieużytecznych, zmieniło swoją funkcje. Teraz będzie zbierało ludzi, którym sprawa kultury chrześcijańskiej "leży na sercu". Dziś Europa w wymiarze oficjalnego aktu prawnego, jakim jest proponowana nam konstytucja Unii Europejskiej pragnie odrzucić korzenie chrześcijańskie. Naszym obowiązkiem jest świadectwo słowa i czynu dla dzieła ewangelizowania kultury i inkulturacji wiary. I chociaż może zabraknąć odniesienia do korzeni chrześcijaństwa w konstytucji europejskiej, to nie zabraknie jej w naszej świadomości, która wyraża m.in. w powstaniu tego miejsca, które nazwaliśmy Piwnicą pod świętymi Janami.

          W Krakowie jest Piwnica pod Baranami, a w Toruniu będzie pod świętymi Janami. Jedno mają wspólne, służą człowiekowi. Celem nadrzędnym naszej piwnicy jest promowanie i edukacja kultury chrześcijańskiej dla dobra człowieka i jego przyszłości. Cel dalszy, to integracja naszych parafian oraz sympatyków bazyliki katedralnej. Zamierzone przedsięwzięcia kulturalno-integracyjne przedstawię w końcowej części artykułu.
                                                  Teraz odrobina historii.

          Pomysł tego dzieła zrodził się przed 3 laty. Ile razy schodziłem do piwnicy, widziałem ją w innej funkcji. Tym bardziej, że powstawały nowe parafialne inicjatywy duszpasterskie, które wymagała infrastruktury dla ich realizacji. Parafia katedralna posiadała do swojej dyspozycji tylko jedno niewielkie (dla 20 osób) pomieszczenie przy ul. Kopernika 6. Dlatego widziałem potrzebę utworzenia takiego Centrum Parafialnego. Na posiedzeniu Rad Parafialnych: duszpasterskiej i ekonomicznej uzyskałem poparcie dla tego dzieła. Rozpoczęliśmy od zbierania środków finansowych. Ofiary kolędowe 2002, 2003, 2004 zostały przeznaczone na ten cel, zebraliśmy 33.100 zł. Jeszcze raz składam ofiarodawcom - Serdeczne Bóg Zapłać. Niestety, potrzeby były o wiele większe, kosztorys opiewał na sumę ok. 200.000 zł. Rozpocząłem akcję poszukiwania sponsorów, wysyłałem 20 listów do Urzędów i Firm Toruńskich. Niestety, tylko niektóre odpowiedziały na moją prośbę. Deklarujących swoją gotowość pomocy było "jak na lekarstwo". Pragnę podziękować Toruńskiemu Zakładowi Energetycznemu, który jako jedyna toruńska firma w znacznej mierze przyczyniła się dla tej inwestycji. Na szczęście pojawili się inni sponsorzy. Mam na myśli zagraniczne instytucje. Tu należy w pierwszym rzędzie wymienić "RENOVABIS" - akcję katolickiego kościoła w Niemczech, która ma na celu pomoc kościołom w Europie środkowej i wschodniej. To dzięki poparciu naszego Księdza Biskupa Andrzeja Suskiego, Renovabis przyznało dotację. Również parafia rzymsko-katolicka Frick w Szwajcarii, z którą jestem związany od 20 lat, przekazała na ten cel pomoc finansową podczas mojej wizyty pod koniec kwietnia 2004. Odprawiałem tam Msze św. i głosiłem kazania, w których nawiązywałem do naszej inicjatywy.

          Teraz wspomnę o indywidualnych sponsorach. Wśród nich są ci, którzy przekazali na ten cel środki finansowe, ale także w formie swojej fachowej wiedzy czy innych materialnych środków. Na pierwszym miejscu pragnę wymienić i bardzo serdecznie podziękować Pani inż. dr Lucynie Czyżniewskiej, która moją wizję piwnicy przełożyła na język projektu i od samego początku dzieła, które rozpoczęliśmy na wiosnę 2004, była duszą i ciałem obecna. Pomimo innych służbowych obowiązków, nie szczędziła czasu i pomocnych środków oraz czuwała nad poprawną realizacją projektu. Dziękuję również Panu inżynierowi Stanisławowi Lewandowskiemu, który zaprojektował wentylację i nadzorował wykonanie projektu. Inną osobą, której pragnę podziękować jest Pan Dr Arkadiusz Błaszkowski. Jego dziełem są meble kuchenne i ich zamontowanie. Podziwiałem Pana Doktora, który po pracy, mimo swoich obowiązków rodzinnych, przez wiele dni, do późnych godzin nocnych składał meble kuchenne, z materiałów, które sam zakupił. Powstała z nich piękna część kuchenna. Należy też wspomnieć Panów, którzy na mój apel z katedralnej ambony odpowiedzieli swoją obecnością przy wywożeniu gruzu z piwnicy. Zgłosiło się 4 czasami 5 mężczyzn!!! (podczas kolędy zanotowaliśmy ok. 100 bezrobotnych parafian!!). Załadowano gruz i ziemię najpierw we wiadra, potem na taczki, a następnie na 12 kontenerów o pojemności 3,5 m3. Bardzo dziękujemy ochotnikom, którzy wykonali niezbędne prace przygotowawcze. W ten nurt podziękowań dołączam osoby, które złożyły na ten cel ofiary pieniężne, są wśród nich Państwo Melania i Julian Rumińscy, Pani mgr Krystyna Szalewska i inne osoby, które zastrzegły anonimowość. Wykonawcami inwestycji były toruńskie firmy i pracownie konserwatorskie.

Dziękuję wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do powstania tego wspaniałego dzieła, które mam nadzieję będzie służyło nam i wielu następnym pokoleniom.


       21 listopada 2004 t.j. w niedzielę, mam zaszczyt zaprosić parafian i sympatyków katedry do nawiedzenia naszej piwnicy pod świętymi Janami.

          Uroczyste otwarcie wraz z poświęceniem jest planowane na wiosnę 2005 r. z udziałem honorowych gości z Polski i zagranicy. Do tego czasu piwnica będzie realizowała swój program.

          Założenia ogólne


  • Oferta programowa Parafialnego Centrum Kultury Chrześcijańskiej i Międzynarodowego Ośrodka Spotkań skierowana jest do osób reprezentujących wszystkie grupy wiekowe.
  • Wszelkie poczynania dokonywane w Piwnicy pod świętymi Janami zgodne są z nauką Kościoła Katolickiego.
  • Imprezy i zajęcia uwzględniają święta kościelne, państwowe i miejscowe.

              Cel


  • Nadrzędnym celem jest edukacja i promowanie szeroko pojętej kultury chrześcijańskiej.
  • Integracja parafian i sympatyków bazyliki katedralnej.

              Przedsięwzięcia kulturalno-integracyjne


              W Piwnicy pod świętymi Janami będzie odbywać się wiele rozmaitych imprez. Oto niektóre z nich:

  • koncerty kameralne;
    Recitale i koncerty kameralne muzyki poważnej. W repertuarze - małe formy muzyki wokalnej i instrumentalnej. Utwory głównie kompozytorów niemieckich (m.in. J.S. Bacha, G.F. Haendla, R. Schumanna, J. Brahmsa). Część muzyczna połączona z rozmowami o szeroko pojętej kulturze;

  • spotkania poetyckie;
    Promocja interesujących zbiorków poezji połączona z rozmową z ich autorami;

  • wernisaże;
    Uroczyste otwarcia wystaw dzieł sztuki dla grona zaproszonych gości
    (w tym przedstawicieli mediów, specjalistów i krytyków) poprzedzające udostępnienie ekspozycji publiczności. Połączone z konferencją prasową;
  • wystawy;
    fotografii,
    malarstwa,
    grafiki;

  • projekcje filmów;
    Filmy krótkometrażowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
    Kącik kinomana, w ramach którego przewidziano rozmowy o wrażeniach filmowych. W sezonie turystycznym film "Katedra świętych Janów";

  • seminaria;
    Prelekcja połączona z dyskusją;

  • konferencje;

  • spotkania z cyklu Zachód-Wschód;
    Realizacja programu "Witajcie sąsiedzi". Wymiana dorobku kulturowego i doświadczeń osób ze wschodu i zachodu;

  • czytelnia prasy katolickiej;
    Wybrane tytuły z prasy krajowej i zagranicznej;

  • świetlica parafialna;
    Zajęcia dla dzieci prowadzone jak dotychczas;

  • zabawy dla dzieci;
    Regularne konkursy z nagrodami - związane z plastyką, muzyką, śpiewem, recytacją;

  • warsztaty artystyczne dla dzieci;
    Poznajemy techniki plastyczne,
    Witraż,
    Fresk,
    Poznajemy hafty i robótki ręczne,
    Kuchnia artystyczna,
    Przewodnik po moim mieście;

  • spotkania młodzieży;
    Kręgi dyskusyjne i modlitewne;

  • prelekcje skierowane do dorosłych;
    Tematyka związana z konfliktami w domu i w pracy;

  • spotkania seniorów;

  • szkoła modlitwy;
    Wykłady na temat "Jak się modlić?"

  • wieczory ekumeniczne;
    Spotkania z przedstawicielami innych wyznań;

  • formacyjne spotkania prafialnych grup i stowarzyszeń;

  • spotkania rodzinne;

    Wynajem piwnicy na obchody m.in. jubileuszy małżeńskich, I-Komunii, Chrztu św. i innych uroczystości rodzinnych.
               

                                                                                     Ks.Prob. Marek Rumiński

  •  
         
         
     

    © Copyright Marek Gaca 2004. Wszelkie prawa zastrzeżone. 
    Uwagi dotyczące działania strony prosimy kierować do
    Webmastera
    Strony zoptymalizowane dla rozdzielczości 800 x 600