Ogłoszenia duszpasterskie 23 czerwca 2019

Posted by: KsSzymon
 1. Apel Księdza Biskupa Ordynariusza:

Drodzy bracia duchowni, osoby konsekrowane, umiłowani w Chrystusie siostry bracia!

Od wieków wierni licznie pielgrzymują do Matki Bożej z Lip k. Lubawy, aby w tym sanktuarium razem z Maryją przez Jezusa Chrystusa powierzyć Bogu wszystkie swoje sprawy. Kult Matki Bożej Lipskiej zatacza coraz szersze kręgi i znacznie przekracza granice diecezji toruńskiej, a wiernych otwiera na słowo Boga, przynagla do nawrócenia, prowadzi do sakramentów oraz umacnia w chrześcijańskim życiu. Każdego roku do Lip przybywają małżonkowie, całe rodziny, dzieci i młodzież, starsi, chorzy, samotni i potrzebujący! Wszyscy spieszą ze swoimi intencjami do troskliwej i wrażliwej Matki, by otworzyć się i doświadczyć Miłości Boga!

W tym roku mija 50 lat od ukoronowania papieskimi koronami figury Matki Bożej z Lip. Ceremonii koronacji dokonał przed laty Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, a towarzyszył Mu m.in. bp Kazimierz Józef Kowalski, Biskup Chełmiński. Bardzo podniośle i radośnie świętowano również 25. lecie koronacji, którym przewodniczył kard. Józef Glemp, Prymas Polski.

W tym roku dopisujemy nową jubileuszową kartę, a przede wszystkim chcemy po raz kolejny wyrazić naszą miłość i zaufanie do Matki Bożej. Dlatego bardzo serdecznie zapraszam duchownych, osoby konsekrowane i wiernych świeckich na 50. lecie koronacji figury Matki Bożej do Sanktuarium w Lipach-Lubawie. Sumie Odpustowej, 2 lipca br., o godz. 10.30, przewodniczyć będzie oraz wygłosi homilię abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Jeszcze raz zapraszam do wspólnego świętowania, by razem z Maryją wyśpiewać radosny hymn: „Wielbi dusza moja Pana…”!

Wasz biskup Wiesław

 

 1. Dziś XII Niedziela Zwykła. Witamy w naszej Katedrze Gości, Przyjaciół i Parafian.
 2. Dziś na godz. 19.00 zapraszamy na koncert finałowy 34. Świętojańskiego Festiwalu Organowego.
 3. Codziennie (oprócz poniedziałku) o godz. 17.30 odprawiamy nabożeństwa czerwcowe, które do czwartku łączymy z procesją eucharystyczną dookoła kościoła.
 4. W kalendarzu liturgicznym obchodzić będziemy:
  • w poniedziałek uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela,
  • w czwartek uroczystość NMP Nieustającej Pomocy,
  • w piątek uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa,
  • w sobotę uroczystość śś. Apostołów Piotra i Pawła.
 5. Jutrzejsza uroczystość to święto patronalne naszej parafii, kościoła katedralnego, kapituły i miasta. O godz. 17.00 nabożeństwo czerwcowe z procesją eucharystyczną. O godz. 17.30 koncert chóru maltańskiego z Poznania. O godz. 18.00 suma odpustowa pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wiesława Śmigla.
 6. Wczoraj Ksiądz Biskup Ordynariusz wyświęcił dwóch kapłanów dla naszej diecezji, także Księdza Mateusza Wiśniewskiego, odbywającego praktykę duszpasterską w naszej parafii. We wtorek o godz. 18.00 Ksiądz Neoprezbiter odprawi w naszej Katedrze Mszę św. i udzieli błogosławieństwa prymicyjnego. Niech nasza obecność będzie wyrazem uwielbienia Boga za dar kapłaństwa i wdzięczności za posługę Księdza Mateusza w naszej wspólnocie.
 7. Czwartek to patronalna uroczystość Diecezji Toruńskiej. Zapraszamy do udziału w obchodach, którym będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel. Program uroczystości przedstawia się następująco:
  • w sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Koniuchach o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, a o godz. 16.00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy,
  • o godz. 16.15 wyruszy procesja do sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św.,
  • po Mszy św. koncert pieśni maryjnej zatytułowany Modlitwa o pokój na świecie.
 8. W naszej Katedrze z racji uroczystości odprawiamy także w czwartek Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w łączności z Mszą św. poranną i wieczorną. Tego dnia w modlitwie pamiętać pragniemy o Księdzu Prałacie Marku Rumińskim, który obchodzi 60-te urodziny. Msza św. dziękczynna z tej okazji o godz. 8.00.
 9. W piątek z racji uroczystości Serca Jezusowego nie obowiązuje post piątkowy.
 10. W sobotę z racji uroczystości śś. Piotra i Pawła szczególną modlitwą otaczać będziemy Ojca Św. Franciszka i cały Kościół.
 11. W sobotę po Mszy św. porannej wymiana tajemnic dla członków wspólnoty Żywego Różańca.
 12. W sobotę o godz. 17.50 czytać będziemy wypominki roczne za zmarłych, a o godz. 18.00 Msza św. w ich intencji.
 13. Przyszła niedziela to ostatnia niedziela czerwca. Z tej racji Msza św. o godz. 12.30 zostanie odprawiona w języku łacińskim.
 14. Tygodnik „Niedziela” do nabycia przed kościołem i w zakrystii.
 15. Wszystkim świętującym w tym tygodniu składamy najserdeczniejsze życzenia, a tym, którzy wyruszają na wakacje chcemy życzyć bezpiecznej podróży i dobrego wypoczynku. Spędzającym czas wolny w naszym mieście oraz wszystkim turystom życzymy dobrego wypoczynku i miłego pobytu. Szczęść Boże!