Ogłoszenia duszpasterskie, 14 kwietnia 2019

Posted by: KsSzymon
 1. Dziś Niedziela Palmowa, którą rozpoczynamy Wielki Tydzień, doroczny obchód misterium paschalnego Chrystusa. Serdecznie witamy Gości, Przyjaciół i Parafian w toruńskiej Bazylice Katedralnej.
 2. Rozpoczęliśmy nasze wielkopostne rekolekcje. Serdecznie witamy ks. dra Pawła Rochmana, wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Nauki rekolekcyjne w poniedziałek, wtorek i środę podczas Mszy św. o godz. 9.00 i 18.00. Jutro dzień spowiedzi św. We wtorek po Mszy św. wieczornej nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W środę przed Mszą św. wieczorną o godz. 17.45 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zachęcamy do gorliwego uczestnictwa w naszych rekolekcjach. Kolekta zbierana w środę będzie wyrazem naszej wdzięczności za głoszone przez Księdza Rekolekcjonistę słowo.
 3. Diecezjalne obchody przeżywanego dziś Światowego Dnia Młodzieży pod hasłem: „Jesteśmy Bożym teraz” odbędą się z udziałem Księdza Biskupa Wiesława Śmigla
  w kościele św. Maksymiliana na III Rubinkowie. Plan całego spotkania zamieszczony jest na plakacie w gablocie przed kościołem.
 4. Zapraszamy dziś na godz. 17.00 na ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali.
 5. Bóg zapłać za ofiary złożone dziś na kolektę przeznaczone tradycyjnie na cele gospodarcze naszej parafii oraz za ofiary składane do puszki ustawionej przy ołtarzu Niepokalanej przeznaczone na kwiaty do Grobu Pańskiego.
 6. W Wielką Środę od godz. 13.00 Ks. Andrzej odwiedzi chorych i starszych Parafian z posługą sakramentalną. Dziś w zakrystii można zgłaszać osoby, które chciałyby skorzystać w swoich domach z przedświątecznej posługi sakramentalnej, a nie są wpisane na stałą listę chorych.
 7. W Wielki Czwartek o godz. 10.00 pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wiesława Śmigla zostanie odprawiona w Katedrze Msza Krzyżma, podczas której kapłani naszej diecezji odnowią przyrzeczenia kapłańskie oraz zostaną poświęcone oleje do sprawowania sakramentów świętych.
 8. Święte Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek uroczystą Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, której przewodniczyć będzie Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel. Po Mszy św. nastąpi przeniesienie Najśw. Sakramentu do ciemnicy i indywidualna adoracja do godz. 23.00. W tym dniu nie będzie Mszy św. o godz. 8.00!
 1. W Wielki Piątek nie sprawujemy Mszy św. Od godz. 7.00 trwać będzie indywidualna adoracja Najśw. Sakramentu. Na godz. 8.00 zapraszamy na wspólną modlitwę Liturgią Godzin – odmówimy Jutrznię i Godzinę Czytań. Liturgia wielkopiątkowa pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wiesława Śmigla rozpocznie się o godz. 18.00. Po niej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do grobu i możliwość indywidualnej adoracji do godz. 23.00.
 2. Przypominamy, że w Wielki Piątek wiernych między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz na spożyciu jednego posiłku do syta i dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i młodsze (od 14 roku życia) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych). Wiernych zachęca się do przedłużenia postu także na Wielką Sobotę.
 3. W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 7.00. O godz. 8.00 wspólna Jutrznia i Godzina Czytań.
 4. Tego dnia prosimy o pamięć w modlitwie w intencji Księdza Biskupa Józefa Szamockiego z okazji 19-stej rocznicy ogłoszenia jego nominacji biskupiej.  
 5. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny od godz. 14.00 do 17.00 co pół godziny. O godz. 12.00 Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel poświęcone pokarmy, które na Rynek Staromiejski przed kościół Ducha Świętego przyniosą mieszkańcy Torunia.
 6. Uroczystą celebrację Wigilii Paschalnej, najważniejszej liturgii roku kościelnego, rozpoczniemy w sobotę o godz. 21.00. Przewodniczył jej będzie Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel. Zwieńczeniem tej liturgii będzie procesja rezurekcyjna. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec.
 7. W wielkanocny poranek o godz. 6.00 uroczystą procesją eucharystyczną i biciem dzwonu Tuba Dei ogłosimy światu, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Liturgii przewodniczyć będzie Ksiądz Proboszcz. Od godz. 9.00 Msze św. sprawowane będą według porządku niedzielnego.
 8. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. sprawowane będą tak jak w każdą niedzielę.
 9. W tym tygodniu okazja do spowiedzi św.:
  • w poniedziałek od godz. 8.30 do 9.00 i od 17.00 do 18.00,
  • we wtorek i środę przed Mszami św.,
  • w czwartek i piątek od 8.30 do 9.00 i od 16.30 do 17.45,
  • w sobotę od 7.30 do 9.00 i od 17.00 do 19.00.
 10. Biuro parafialne nieczynne będzie w Wielki Czwartek i Wielki Piątek.
 11. Zachęcamy do składania intencji Mszy św., także na ten tydzień. Można to uczynić dziś w zakrystii lub w biurze parafialnym w godzinach urzędowania.
 12. Zachęcamy do lektury tygodnika „Niedziela”, który nabyć można przed kościołem i w zakrystii. Rozprowadzamy też nowy numer „Wiadomości Kościelnych”. Złożone ofiary zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów wydruku. Serdecznie dziękujemy!
 13. W tym tygodniu pożegnaliśmy śp. Janinę Bruź. Polecajmy ją Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…
 14. Z pomocą łaski Bożej wejdźmy w przeżycie tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy w pełni mogli doświadczyć przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce
  i wolności dzieci Bożych.